Gündem

İmamoğlu: 1 aylık gelir kaybımız, 1 milyar 250 milyona çıktı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: "Şu anda bizim 1 aylık gelir kaybımız, 1 milyar 250 milyona çıktı." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün de minibüsçüler, taksiciler ve özel tekne sahipleriyle ayrı ayrı bir araya geldi. İmamoğlu, görüşme sırasında Çin’de 2019 sonunda ortaya çıkan ve kısa sürede Tüm dünyaya yayılan ve ülkemizde de etkisini gösteren Covid19 virüs salgını ve etkileri konusunda da açıklamalarda bulundu.

Yaşanan süreç nedeniyle minibüs esnafının zor günler geçirdiğini belirten Bilge, “3 yıldır yapılmayan zammı yaptığınız için size minnettarız. Virüsten dolayı sizlerin de çok sıkıntıda olduğunuzu biliyorum. Her araçtan 3 aile geçiniyor. Böyle bir süreçte sizlere bu sıkıntıları iletmem beni çok rahatsız ediyor” dedi.

Son 12 günde 550 bin kişinin İBB’ye yardım talebinde bulunduğunu belirten İmamoğlu, özetle şunları söyledi:
“2 ay sonra hastalık bitecek, her şey güllük gülistanlık olacak değil. Gireceğimiz yeni dönem, her yönüyle eskisi gibi olmayacak. Yeni kuralları konuşacağız. Çocuklar, ulaşım… Bütün sistemleri dünya tartışıyor. Böyle bir döneme hazırlık adına, çok geniş düşünmeli, hep beraber istişare etmeli, ortak akılla kararlar almalıyız. Toplu taşımanın geleceği ne olacak? Yarınlarda, bu yaşadığımız korona gibi süreçlerin etkisiyle alınacak yeni kararlarla, fiziki düzenlemelerimiz nasıl olmalı? Bütün bunları tartışacağız. ” dedi.

Son olarak Koronavirüs’ün etkileri konusunda İmamoğlu, “Bir farklılığı hepinizin bilmesi lazım” diyerek, “Şu ana kadar, Türkiye’nin en dinamik ve sahada en fazla vatandaşa dokunan kurumları olan tüm belediyelerle ilgili, henüz açıklanan bir mali paket yok. Dün de kanunlar vardı. ‘Kesinti olmayacak. Sigortalar ödenecek’ dendi, vesaire vesaire. Belediyelerin merkezi idareden gelen gelirleri, payları var. Onlar düşecek zaten. Bunun yanı sıra belediyelerin muhtelif gelirleri var. Şu anda bizim 1 aylık gelir kaybımız, 1 milyar 250 milyona çıktı.” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı