Bize TakılanlarGenelYılbaşıYılbaşı

Yılbaşı Sofrası Hazırlıkları

2019 senesine sayılı günler kala, yılbaşı gecesi kendimize verdiğimiz sözler ve aldığımız kararlarla yeni yılı kucakladığımız bu veda akşamının, tüm ailenin bir araya toplandığı sımsıcak bir sofra etrafında geçirilmesi adettendir. Akrabaların bir araya toplandığı, dostların ağırlandığı ve çocukların diledikleri gibi eğlendikleri yılbaşı gecesi için ne kadar güzel ve özel bir ambiyans hazırlanırsa o kadar unutulmaz olur.

Hafif yemekler yılbaşı’nın baş tacı

Yılbaşı gecesi’nin sıradan günlere göre sofrada çok daha uzun süre vakit geçirileceği için misafirleri rahat ettirmek ve hafif yemekler tercih etmek, dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılar arasında yer alıyor.

İHTiŞAMLI YILBAŞI

Sıra sofra düzenini oluşturmaya geldiğinde, Özlem Mekik “Yeni yıl normalde kırmızıyla özdeşleşmiştir. Ancak farklı renklerin kombinasyonu da masaya çok elit bir hava katabilir. Örneğin gold ve beyaz ya da mavi rengin hakim olduğu bir sofra ihtişamı yakalamak için ideal olacaktır” sözleriyle masa düzeninindeki çeşitliliğe vurgu yapıyor.

Yılbaşı sofrasında süslemeler büyük önem taşıyor. Masanızın hareketli bir havaya bürünmesi için, önceden kuruttuğunuz gül yapraklarını serpiştirebilir, tabakların etrafına gelişigüzel kestane ve çam kozalakları serpiştirebilirsiniz.

‘YENi YIL’ ruhuna uymalı

Yeme-İçme Uzmanı ve Gurme Mekik, “Yılbaşı sofraları sıradan günlere göre çok daha ihtişamlı olmalı. Ancak sofrayı hazırlarken misafirlerin görüş alanlarını kısıtlayan ve rahatça vakit geçirmelerine engel olacak bir masa düzeni kurulmamalı diyor ve ekliyor:

“Yeni yıl masası hazırlarken ilk yapılması gereken davetli sayısını hesaplamak ve misafirlerin ne yiyip ne yemediklerini belirlemektir.”
Mekik’e göre masa düzeninde aşırı kalabalıktan kaçınılarak makul bir kişi sayısıyla, samimi ve rahat bir ortam sağlanması gerekiyor. Aynı şekilde misafirlerin vejetaryenlik, besin alerjisi ya da diyet gibi özel durumlarına hakim olmak da büyük önem taşıyor.

Yılbaşı’na özel Kestane yatağında tavuk lezzeti
Kestane yatağında tavuk lezzeti ile ilgili görsel sonucu

Menü seçiminde ise mutlaka hafif ve leziz yiyecekleri tercih etmek gerekiyor. Mekik “Yeni yıla birkaç farklı çeşitle girmek sofranın bereketini artıracaktır. Mevsim yeşilliklerinden ballı ve hardallı soslarla hareketlendirilmiş salatalar ve zeytinyağlı başlangıçlar yılbaşı sofrasının olmazsa olmazı arasında. Ana yemekte hindi servis etme geleneğinin dışına çıkmak isterseniz, bütün bir tavuğu kestane püresi yatağında sunarak zengin bir lezzet elde edebilirsiniz” sözleriyle yılbaşı menüsü için profesyonel tavsiyeler veriyor.

2019 Yılbaşı Özel Eğlence Mekanları

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı