Genel

Komşu’dan Türkiye’ye yardım çağrısı

ESKİ Yunanistan Başbakanı Konstantin Miçotakis, Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntının aşılması için Türkiye’nin destek olabileceğini söyledi. Benzer krizleri yaşayan Türkiye’ye 80’li, 90’lı yıllarda yardım eli uzattıklarını anlatan Miçotakis, “Şimdi sıra Türkiye’de” dedi,
YUNANİSTAN’ın 95 yaşındaki eski Başbakanı Konstantin Miçotakis, Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntının giderilmesi için Türkiye’den yardım talebinde bulundu. Miçotakis, “Aynı sorunu yaşayan Türkiye’ye 80’li, 90’lı yıllarda biz yardım eli uzatmıştık. Sıkıntıların aşılmasına Yunanistan yardımcı oldu. Şimdi sıra Türkiye’de” dedi. Başkanlığını Avukat Osman Ataman’ın yaptığı ‘Bab-i Ali’ toplantılarının konuğu olan eski Başbakan, İstanbul’da yaptığı konuşmada, “Yunanistan’a yardım elinizi uzatın. Türkiye’den destek istiyoruz. Yatırım yapın. Adalar size çok yakın” dedi. Miçotakis, ‘Birimiz sorun yaşarken, diğerinin bundan faydalanmaması lazım” ifadelerini kullandı.

ANLAŞMAK KAVGADAN İYİ

Yunanistan’ın Dışişleri eski Bakanı ve eski Atina Belediye Başkanı kızı Dora Bakoyani’nin de katıldığı toplantıda Miçotakis, Ege’de muhtemel petrol ve doğalgazdan her iki ülkenin istifade etmesi ve Ege sorununa uluslararası çözüm bulması gerektiğini belirtti ve “Mutlak anlaşmak zorundayız. Anlaşmak, kavga etmekten iyidir. Geçmişin sorunlarını geleceğe taşımayalım” dedi. Miçotakis, Yunanistan ile Türkiye sorununu kullanan ülkeler olduğunu belirterek, “Ülkelerimiz arasındaki sorunlar ve sıkıntılar, bizi sevmeyenlerin işine yarıyor. İşbirliğinden iki tarafta karlı çıkacak” dedi. Miçotakis şunları söyledi:

EKONOMİK KRİZ VE AB

* İmkanlarımız üzerinde yıllarca borçla yaşadık. Kazandığımızdan daha fazla harcadık. Borçlandık ve sorumsuzca. Yunan halkını borçlu kıldık. Yine de şanslıyız, çünkü krizi ilk yaşayan ülke olduk. AB’nin desteğini aldık. Masrafları azaltmak zorundayız. AB kendi içinde çelişkiler yaşıyor. Birleşme hedefinde olmasına rağmen parçalanıyor. 90’lı yıllarda Balkanlarda bu yaşandı. Kıbrıs’ta da yaşandı. AB ekonomik krizin altından kalkacaktır. İki adım öne bir adım geriye olacak ama hep ilerleyecektir.
* Türkiye’nin üyeliğinin en büyük destekçisiyim. Yunanistan ve Türkiye’nin ortak yaşantısı AB içinde olmalı. Türk-Yunan ilişkileri, 1992’den itibaren daha iyiye gitti. Samimi ve dürüst ilişkilere başladık. Hedef, iki halkın barış içinde yaşaması. Bu ortaklık AB içinde sürmeli. Birbirimize çok benziyoruz. Buraya gelen her Yunan bunu hissediyor. Ülkeler arası sıkıntı, bizi sevmeyenlerin işine yarıyor. Yunanistan’daki dizilerin yüzde 90’ı Türk dizileri.
* Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerçek sorun Kıbrıs’tır. Kıbrıslılar, birlikte yaşamak istiyorlar mı, buna karar vermeliler. Çok fırsat kaçtı. Yeni bir sayfa açmak gerekiyor. Özal ile çözüme çok yaklaşmıştık, doğru yönde ilerliyorduk. Ama söyleyemeyeceğim nedenlerle bozuldu.

Özal, özel uçağıyla beni yazlığına aldırdı

ESKİ Yunanistan Başbakanı Konstantin Miçotakis, eski başbakan ve cumhurbaşkanı Turgut Özal için de, “Sayın Özal’ı rahmetle anıyorum. En büyük özelliği, hedeflerinin olmasıydı. Uzağı çok iyi görüyordu. Son seyahatimde Cumhurbaşkanıydı. Sıkıntılı yıllarımdı. Özel uçağını gönderip, beni yazlığına aldırdı. Kendi kullandığı, kaptanlık yaptığı tekneyle dolaştık. Ölümü Yunanistan için de büyük kayıptı” dedi.

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

Kapalı