GenelManşet

Salgınla ilgili önlemler, kişilerde temizlik takıntısı ortaya çıkartıyor

Ellerinizi 20 saniye yıkayın, insanlardan 6 metre uzakta durun, her yüzeyi ve paketi dezenfekte edin.

Bu yeni rutin, COVID-19 salgını sırasında yaşamın dozu ve yapılmaması gerekenleri dolaştıkça birçokları için bir saplantı haline geldi.

Ancak bazı insanlar davranışlarının bir kısmının tedbirli olmaktan takıntılı olana kadar geçtiğini düşünüyorlarsa, yalnız değiller.

Koronavirüs yayılmaya başladığından beri, sağlık hizmeti sağlayıcıları, bazı insanlar arasında her an görünmez, ölümcül virüsle karşılaşacakları korkusundan dolayı ülke çapında kaygıda bir artış gördüler.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği (ADAA), bu ani salgını erken yaşlarda öngörerek, anksiyete bozukluğu olan ve olmayan kişilerin büyük olasılıkla artan anksiyete yaşayacağını uyardı.

Merkez, bazı insanların kendi sağlıkları ve sevdiklerinin korkusu ve endişesi yaşayacağını tahmin ederek uyku veya yeme alışkanlıklarında değişikliklere, konsantrasyon zorluğuna, kronik sağlık sorunlarının ve zihinsel sağlık koşullarının kötüleşmesine ve madde kullanımının artmasına neden oldu.

Güneydoğu Connecticut’ta sağlık hizmeti sağlayıcıları, hastaların zihinsel sağlığı üzerindeki etkisini gördüklerini ve depresyon ve canlı rüyalardan zorlayıcı davranışlara kadar değişen semptomları tedavi ettiklerini söylüyorlar.

Sağlayıcılar, kendi kendine karantinaya alırken yeni veya artan obsesif kompulsif davranışlar yaşayan birçok hastadan duyduklarını söylüyorlar. İster evlerini kompulsif olarak temizliyor, ister medyayı takıntılı olarak izliyor veya vücutlarını semptomlar için taraıyor olsun, pandeminin stresi günlük yaşamlarını etkileyen davranışlarla sonuçlandı.

“Şu anda bir tür endişe hissetmeden yaşayamazsın. Hepimizi etkiliyor ”diyor Lawrence + Memorial Hastanesi’nde psikiyatri bölüm başkanı Dr. Peter Morgan. Ancak bu kaygı, insanların korktuğu şeyleri vurgular ve onlara bundan kaçınmak için neredeyse takıntılı bir istek verebilir.

Ortak bir tepkinin takıntılı temizlik, dezenfektan ve organize olduğunu söylüyor.

Genel olarak, obsesif kompulsif davranışlar – Obsesif Kompulsif Bozukluk veya Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu gibi daha şiddetli ve kronik durumların bir parçası olan davranışlar – bir kontrol duygusuna ihtiyaç duymadan kaynaklanabilir ve günlük davranışta akut, geçici değişikliklerde ortaya çıkabilir.

Morgan, “Beynimiz, kontrol edemediğimiz şeylerle başa çıkmak için bize biraz güç vermek için kontrol edilecek şeyler bulmak istiyor,” dedi. “Öyleyse ‘Her gün yatağımı yapabilirim, kimse beni her gün yatağımı yapmaktan alıkoyamaz’ ‘veya’ Her otumu bahçemden çekebilirim ‘diye düşünebilirsiniz. Bunlar normalde yapmanız gerekmeyen şeyler, ama şimdi sadece bir şeye hakim olmak için bunları yapabilirsiniz ”dedi.

ADAA’ya göre, Obsesif Kompulsif Bozukluk – uzun süreli obsesif kompulsif davranışlar gösteren biri için tanı – ABD’deki 2.2 milyon yetişkini etkilemektedir. Ancak, rahatsızlıktan etkilenen insan sayısı veya geçici obsesif kompulsif davranışlar karantina sırasında artmaktadır.

Old Lyme’deki Hartford Healthcare Medical Group’tan APRN’den Kristie Tapper “Sosyal ve çalışma ortamlarımızda değişiklikler yaşadıkça insanlar evde takıntılı davranışlar geliştiriyorlar” dedi. “Temiz ve düzenli ve düzenli kalma takıntısı, belki bir şekilde sağlıklı olabilir, ama aynı zamanda yıkıcı da olabilir.”

Herkesin OKB eğilimleri olabilir, ancak önemli olan bir kişinin hayatını, verimliliğini ve başkalarıyla olan ilişkilerini nasıl etkilediğidir.

Morgan, bu süre zarfında temizlik ve sanitasyon konusunda daha bilinçli ve bilinçli olmanın elbette normal olduğunu ve güvenliği artırdığını söyledi.

Morgan, “Ancak sorun, alışkanlıkların kendilerini endişelendirmeye başlamasıdır” dedi.

Tapper ve Morgan, zihinsel sağlıkları ve özellikle obsesif davranışları ile ilgili endişeleri olan kendilerine artan sayıda hasta gördüklerini söylediler.

Bazıları eşyalarını yeniden sıralamak için dolaplarını yırtıp zorla organize ediyorlar; bazıları takıntılı olarak eşyalarını, hatta belki de çocuklarını ve eşlerini dezenfekte ediyor; Diğerleri her gün hapşırma ve koklama gibi tıbbi dergileri gözetliyor.

Morgan’a göre, bir iş ortamındaki aşırı değişiklikler – işten çıkarılmış, öfkeli veya artık okula gitmemek – bir kişinin zihinsel sağlığı üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir.

Emekli olan ve daha yavaş bir yaşam hızına adapte olan insanlar o kadar güçlü bir şekilde etkilenmeyebilirken, iş ve okul yapısını almış olan insanlar muhtemelen en çok mücadele ediyorlar.

“Bir pandemide olma sorunu, birçok insanın yaşamlarında, işlerinde veya okullarında temel amaçlardan birine sahip olması, dramatik bir şekilde ortadan kaldırılması veya değiştirilmesi, bu yüzden ‘Zamanımı nasıl harcıyorum? ? Neye odaklanıyorum? ‘”

Morgan, “Bir çok insanın bir amacı olmadan iyi bir şey yapmıyor ve şu anda pek çok şey farklı, insanların hayatlarını bir şey etrafında organize etmesi gerekiyor,” dedi Morgan. İşte o zaman yeni davranışlar oluşabilir ve takıntılı hale gelebilir.

OKB davranışları, Tapper’ın, ne kadar temiz olduğumuzu, ne kadar yediğimizi veya egzersiz yaptığımızı veya ne kadar organize olduğumuzu gösteren günlük davranışlarla ilişkili olma eğilimindedir.

Hastalarının birçoğu evlerinin içinde sıkışıp kaldıklarını, daha önce örgütlenmek gibi düşünmedikleri faaliyetleri tekrarladıklarını söyledi.

Tapper, “Çevreyi veya hükümetin yaptıklarını ya da diğer insanları kontrol edemiyoruz ve insanlar bundan dolayı daha depresif ve endişeli hissedebilir ve projeleri duyguları karıştırarak ve temizleyerek ve bitirerek iyileştirmeye çalışabilirler” dedi.

Başta ebeveyn olan bakıcılar için, aileyi güvende tutmak için temizlik malzemelerini temizlemek veya istiflemek için takıntılı bir his olabilir.

“Takıntılı olarak temizlik malzemeleri, kağıt ürünleri satın almak ve güvenlik önlemleri almak, bence, aileyi denetleyen kişi iseniz, doğuştan gelen bir yanıttır,” dedi Tapper. “Aileyi enfekte eden virüs ya da virüsü eve getiren biri üzerinde kontrole sahip değiller, ancak sanitize olmak ve virüsün aileye bulaşmasını önlemek için mağazalarda veya çevrimiçi olarak satın alabilecekleri şeyleri kontrol ediyorlar. ”
Morgan, halen evde, birçoğu sağlık hizmetlerinde veya Elektrikli Tekne’de çalışan eşleri olan kişilerin, eşleri eve geldiğinde temizlik konusunda takıntılı olabileceğini söyledi.

“Eve döndüklerinde eşini dekontamine etme ve sonra her şeye sahip olup olmadıklarını merak ederek ‘Kapı tokmağı aldım mı?’ Ve kontrol etmek ve tekrar kontrol etmek, temizlik ve yeniden temizlik, ”dedi Morgan.

Evden çalışan insanlar için, dekore etme, sallanma ve tasarım yapma konusunda daha güçlü bir istek olabilir.

Tapper, araştırmasında, saplantılı davranışlarla uğraşan insanların görsel alanlarındaki düzen ve simetri ihtiyacından sık sık ezilebildiğini ve bu da “bir iş gününe dalmadan önce düzenli olma arzusuna yol açabileceğini” söyledi.

Uygulamasında Tapper, öncelikle önceden var olan zihinsel sağlık koşullarına sahip hastalardan ve eğitimde çalışanlardan anksiyete ve obsesif kompulsivitede bir artış gördüğünü söyledi.

“Çoğunlukla öğretmen popülasyonum arasında bir artış oldu, eğitimci olan ve teknolojiye başvurmak zorunda kalan hastalarım arasında ciddi bir endişe var” dedi.

Tapper, saplantılı davranışlarla kendisine gelen hastalarının çoğunun sağlıkları hakkında hipervilans veya virüsün kendisi hakkında daha fazla bilgi alma takıntısı yaşadığını söyledi.

Tapper, “Başlangıçta bu test etme takıntısıydı ve her zaman testleri sipariş edemedik, bu yüzden insanlar nasıl test edileceğini anlamak için büyük çaba harcayacaklardı” dedi. Şimdi, pek çok hasta, bu testlerin tam olarak ne ortaya çıkardığını veya ne kadar doğru olduklarını henüz açıklamasa da, antikorlar için teste takıntı yapıyor.

Diğerleri için, takıntı kişinin kendi semptomlarını izleme şeklinde gelebilir, dedi Morgan. İnsanlar, hafif bir öksürük veya cızırtılı boğaz ile her uyandıklarında ve özellikle alerji mevsiminde, nadiren öksürük, baş ağrısı veya tıkanıklık normal olduğunda semptomlarını koronavirüs belirtileriyle karşılaştırmak için doğrudan WebMD’ye gittiklerinde artan endişe yaşıyor olabilirler. .

Tapper, uygulamasında daha önce kaygıyı hafifletmek için ilaç alan hastaların daha sık aldığını ve daha fazla ilaç talebi aldığını söyledi. OKB tedavisi gören kişilerin de aksilikler yaşayabileceğini söyledi.

Buna cevaben, çok fazla güvence ve destek sağlamaya çalıştığını ve hastalarında genel sağlığı teşvik etmeyi, egzersiz, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve kötü niyetli maddelerden kaçınmayı önerdiğini söyledi.

Gerektiğinde, hastaları teleterapi için mevcut sanal seçeneklerden faydalanmaya ve bilişsel davranışçı terapileri ve ilaçları keşfetmeye teşvik ediyor.

Morgan, ilk kez akıl sağlığı yardımı istemeyi düşünebilecek kişilerin tedavinin geçici olması gerekmediği için tedavinin kalıcı olması gerekmediğini hatırlaması gerektiğini söyledi. Bazıları için, sadece doktorlarına ilk çağrıyı yapmanın çok yardımcı olabileceğini söyledi.

Ve, “Strese girmenin ve işleri biraz farklı yapmanın iyi olduğunu hatırlamak önemlidir” dedi.

Tapper, OKB de dahil olmak üzere yeni veya kötüleşen zihinsel sağlık belirtileri ile mücadele eden insanları bir pandemi sırasında yeni problemler yaşamanın ve yardıma ihtiyacı olduğunu hatırlamaları için kabul etti.

“Hayatımızda bizi endişeli hissettirmeye devam eden bir miktar boşluk olacak ve kendimizi arkada okşamaya ve kendimize her şeyin yolunda olduğunu hatırlatmaya devam etmeliyiz” dedi.

t.hartz@theday.com

İlgili Makaleler

Kapalı