GenelGündem

Peru’da Büyük Sel Felaketi

Güney Amerika ülkesi Peru’da çok şiddetli yağmurlar nedeni ile oluşan  sel ve toprak kaymaları hayatı tam anlamıyla felç etti. Yetkililer sel felaketinin, Peru’da son 20 yılda görülen en büyük felaket olduğunu açıkladı. Sel ve toprak kaymalarıyla 625 bin kişinin evi hasar gördü, ölü sayısının 75 kişiye ulaştığı bildirildi. Evlerini kaybeden sel mağdurları, gönüllülerin ve yetkililerin yardımıyla kurulan çadırlarda hayatlarını sürdürüyor.

peru

Ülkede sayısız köprü ve yol hasar gördü. Peru’nun başkenti Lima’nın en önemli köprülerinden Solidaridad Köprüsü kullanılamaz hale geldi.

4n_puente_solidaridad_san_juan_de_lurigancho-Noticia-856940

Tüm dünyada ses getiren 32 yaşındaki Evangelina Chamorro Diaz’ın çamur selinden kurtulma anının görüntüsü:

3664011jpg

Felaket başlangıcından bu yana çeşitli bölgelerde su kesintileri yaşanıyor. Çoğu markette içme suyu tükendi. Ülke genelinde gıda başta olmak üzere tüm fiyatlarda rekor düzeyde artış gerçekleşti. Birçok salgın hastalık ülkenin çeşitli yerlerinde boy göstermeye başladı.

3659110jpg

Tüm Peru ülke olarak gerçekten zor günler yaşıyor. Mart sonuna kadar yağmurların yağması bekliyor, dere ve nehirler hala daha taşmaya devam ediyor. Peru başta su ve gıda olmak üzere birçok yardımlara muhtaç. Umarız ülkemiz ve çeşitli yardım kuruluşları, bu konıda gerekli hassasiyeti gösterir.

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı