DünyaGenelKültür-SanatTürkiye

İnsanların Düşüncelerini Onlar İstemeden Değiştiremezsin

Farklı Düşünmek Normaldir

İnsanların düşüncelerini onlar istemeden değiştiremeyiz ve bunu kavramamız hatta özümlememiz gerek. Ben hala aklıma kazıyamadım bunu.

Özellikle aktivist bir kişiliğiniz varsa bu çok daha farklı boyutlara ulaşabiliyor. Çünkü inandığın ve uğruna savaştığın gerçeklerin gerçek olduğundan emin oluyorsun ve başkalarının onu senin onu gördüğün gibi duru görememesi kafana yatmıyor. İstiyorsun ki herkes senin gözünde kabak gibi görünen gerçeği görsün. Çünkü onların bu gerçekleri görmeyişi seni de etkiliyor uzun vadede.

Oysa herkes farklı bakıyor dünyaya, herkes aynı tecrübeleri yaşamıyor, aynı şeyleri okumuyor veya dikkat vermiyor. Ve buna alışmalıyız çünkü insanları farklı kılan bu. Evet bu düşünceleri uzun vadede bizi etkileyecek olabilir ama biri direkt bize bir şey sormadan kimseyi o düşünce doğrultusunda bilgilendiremeyiz. Veya biz bilgilendirdiğimizi sanırız ama gerçek çok farklıdır. Onlar tam tersine antipati duyarlar ve size saldırırlar.

Ama biz burada 40 50 yıl yaşayacak canlılarız ve hepimizin adanmışlık içinde ortaya koyacağı hareketler, davranışlar gerçekten de dünyayı değiştirecek. Biz bir insan olarak da bu dünyayı değiştirmeye yararız çünkü biz milyonlarca bir insanız. O yüzden kendi hayatlarımıza odaklanmalıyız başkalarının düşüncelerini değiştirmeye çalışmaktansa veya bu kaygıyı gütmektense.

İlgili Makaleler

Kapalı