Cem TAŞÖZ

HAYATTA HEDEFLERİMİZE ULAŞMAK

Yaradılışımız gereği,biz insanlar  bazı davranışlarımızı daha kolay edinirken, bazılarının edinilmesi bir o kadarda  zordur.

İnsan doğası gereği yaşam süresince değişik amaçlara ulaşmak üzere faaliyetlerde bulunur. Ancak kimimiz önümüze çıkan küçük bir engelde hemen amacımızdan vazgeçeriz. Kendimizi kandırmak için türlü bahaneler ortaya atarız.

Hiç düşündünüz mü ?
Neden hedeflerimizden bu kadar kolay vazgeçiyoruz ?

Aslında bizi vazgeçiren önümüze çıkan engeller değil. Başarısızlık, kaybetme, dışlanma ve eleştirilme korkumuza yenik düşmemiz.Ya da herhangi bir şeyden duyduğumuz korku eylemsizlik durumumuz  veya geri çekilme içine kapanma ve sonunda “asosyalleşme” olarak gerçekleşmesindenir..

Ruhsal dünyamızda farkına varmadığımız birçok aşamadan haberdar olmadan yaşamımızı sürdürürüz. Bilinçaltımızda kendimize bile açıklayamayacağımız korkularla yüzleşmek zorunda kalabiliriz. Geçmişte yaşadığımız olumsuz yaşantılar yüzleşmek istemediğimiz korkuları da birlikte getirir. Farkında olmadan ruhsal dünyamızda birçok iz alarak yola devam ederiz. Herkesin yetiştirilme tarzı ve yaşam standartları farklıdır. Bazılarımız hayat gemisinde zorluklar yaşayarak deneyimler  kazanırken bazılarımız ise hayatın güzel yanlarından  armut piş ağzıma düş şeklinde kolayca faydalanma fırsatınına sahip olmuştur.

Sorunları çözmek için geçmişte  olumsuz deneyimlerimizi düşünerek korkularımızı büyütmenin bir anlamı olmayacaktır. Dün artık dünde kaldı yaşandı ve bitti. Bugün şu an ve geleceğimiz önümüzde hedeflerimizi gerçekleştirmemiz için bizleri hep  bekliyor.

Felsefenin ustası Konfüçyus ;

Bir insanın akıllı olması için üç yol vardır.
Birincisi “Yapacağı şey üzerine düşünmektir” ki, bu en asil yoldur.
İkincisi “Önceden yapılmış iyi bir şeyi taklit etmektir” bu en kolay yoldur.
Üçüncüsüne gelince bu en acı yoldur,deneyerek uğraşarak bulunan yoldur.

Yolları seçme özgürlüğü bizim elimizdedir.Bizim için gerekli olan neyi,neden niçin istiyoruz buna karar verip ve kararımızı uygulamak.
Eğer gerçek hedefinize ulaşmak istiyorsanız önce gerçekten inanmalısınız inancınız güçlü olursa hedeflerinize ulaşmak o kadar da zor olmayacaktır.
Potansiyellerimizin ortaya çıkarmak ve yeteneklerimiz farkında olabilmek için disiplinli olarak çalışarak özgüvenimizi sergilemekle işe başlayabiliriz.
Edison,dahiliğin % 10 nun gelen ilhamdan,% 90 nın ise dökülen terlerden ve deneyimlerden olduğunu söylemiştir.

Tüm yukarıda söylediklerimiz insanın tek başına karar verip yapabileceği gibi bir başkasının desteğine de ihtiyaç duyabileceği durumlarda tabi ki vardır.

Son dip not akıllardan çıkarmamaız gerekende şudur.,,
HAYAT DEDİĞİN ÜÇ GÜNDÜR.DÜN , BUGÜN VE YARIN
DÜN ACISYLA  TATLISIYLA GELDİ  GEÇTİ
YARIN BİR MEÇHUL,GÜN BUGÜNDÜR O HALDE.
NE DÜNDE KALIP HAYATTAN KOPMA.
NE YARIN NE OLACAK DİYE KENDİ KENDİNİ YEME.
HER SABAHA YENİ BİR HAYATA BAŞLAR  GİBİ BAŞLA.

 

 

Saygılarımla

Cem TAŞÖZ

İNPAG(İnovasyon Proje Araştırma Geliştirme Derneği Kurucu Başk.Yard.)

İletişim ve Marka Yönetmeni

 

İlgili Makaleler

Kapalı