Cem TAŞÖZ

HAYATTA Kİ DENGELER VE ENGELLER

 • HAYATTA Kİ DENGELER VE ENGELLER
 • Hikaye bu ya..zamanın birinde bir kadın yolculuk yaparken derenin içinde değerli bir taş görmüş ve heybesine atmış. Yolda giderken ekmek dilenen yaşlı bir adama rastlamış, çantasından bölüşmek için ekmeğini çıkartırken yaşlı adam çantadaki değerli taşı görüp kendisine vermesini istemiş. Kadın hiç tereddüt etmeden çıkartıp taşı ona vermiş. Yaşlı adam taşın ona büyük bir servet getireceğini düşünerek sevinç içinde yoluna devam etmiş.

  Aradan birkaç gün geçmiş. Yaşlı adam kadını aramaya başlamış bulmuş ve demiş ki “ Sürekli düşündüm, taş çok değerli ve sen bunu bana verdin, daha değerli bir şey almak umuduyla bunu sana geri vermek istiyorum. Şimdi söyle bana lütfen !, bu taşı bana verdiren şey neyse onu bana verir misin?

  kadın cevaplamış; “ İnsanı zengin ya da değerli yapan sahip olduğunu düşündüğü malı, serveti, mevkii ya da ünvanı değildir. Diğer insanlarla paylaşabildiği “ değerleridir.”

  Dengeli ve doyumlu bir hayat yaşamak için kişisel değerlerimizin farkında olmamız gerekli.

  Değerlerimiz; diğerlerinden beklediklerimiz ve diğerlerine sunduğumuz, bizi hayata bağlayan inançlarımızdır ve çok önemlidir.

  Değerlerinizi kullanamadığınızda içsel bir gerilim ve huzursuzluk yaşarsınız ve iş ve yaşamdaki dengeniz olumsuz etkilenir.

  Aşağıdaki bazı değerlerden hangilerinin sizin için anlamı daha fazla?

  Huzur, mutluluk, sevgi, adalet, saygı, şefkat, öğrenme, samimiyet, özgüven, maneviyat, başarı, güç, güven, farklılık, özgürlük, rekabet, liderlik, düzen, azim, kazanma, kalite, heyecan, öne geçmek, toplumun parçası olmak, ilginç deneyimler, kendini adamak, sadakat, işbirliği, iyi görünme, anlayış, güvenilirlik, özbenlik saygısı, romantizm, cesaret ve sizin ilave edecekleriniz.

  Şimdi hayatınıza bakın, Değerlerinize uygun şekilde yaşamak için yapabileceğiniz neler var?Başarmak için sizin atım atmaya çalışmanız gerekli unutmayın günlerce gidilecek yollar ilk adımla başlar.Karar verin ve başlayın sadece başlayın gerisi mutlaka gelecektir.

  Değerlerinizi keşfettiğinizde bazı şeylerin hangi değerlerinize dokunup sizi neden rahatsız ettiğini ya da başarınıza nasıl destek verdiğini fark edeceksiniz.

  Cem TAŞÖZ

  Yönetim Danışmanı

  İlgili Makaleler

  Kapalı