GenelKültür-Sanat

Ertürk Akşun’dan “Yarım Kalan” AŞK

“YARIM KALAN” AŞKLARIN VE HAYATLARIN HİKÂYELERİ
Aşkı yaşayıp da acı çekmeyen var mıdır? Ya da hangimiz sevip de kavuşamamanın, ayrılmanın, terk edilmenin, aldatılmanın, sevilmemenin acısını yaşamamışızdır?
Şair Aragon’un dediği gibi, “Mutlu aşk yoktur”. Aşkı yaşayan herkesin içinde yarım kalan aşklar, dile getirilmemiş itiraflar, yaşanmamış mutluluklar, bastırılmış özlemler ve ertelenmiş hayaller kalmıştır. Yakın bir zamanda okuduğum Ertürk Akşun’un “Yarım Kalan” adlı kitabında bu temalar işleniyor.
Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan “Ateş, Güneş ve Ada” ve “Agafya” adlı kitaplarıyla geniş bir okuyucu kitlesine ulaşan Ertürk Akşun’un üçüncü kitabı “Yarım Kalan” Destek Yayınları tarafından yayınlandı. Kitap hayatın içinden, hemen hemen her yerde karşılaşabileceğimiz insanların hikâyelerinden oluşuyor. Hiçbir zaman unutulmayan ilk aşklar, platonik duygular, bir türlü itiraf edilemeyen duygular, geç kalınmışlıklar, aldatılmalar, terk edilmeler, yeniden kavuşmalar, bir ömür boyunca sürdürülen aşklar şiirsel ve okuyanları yormayan akışkan bir dille anlatılıyor.
Yazar Ertürk Akşun hikâyelerinden her birini birer şaire ithaf etmiş ve hikâyelerinin başına bu şairlere ait dizelere yer vermiş. Ece Ayhan, İsmet Özel, Cemal Süreya, Nazım Hikmet, Louis Aragon, Can Yücel, Vladimir Mayakovski, Arkadaş Z. Özger’e ait mısraları okuyanlar, bu şairleri de bir kez daha hatırlamış oluyor. Hikâyelerin sonlarında yer alan imzasız şiirlerin de Ertürk Akşun’a ait olduğunu da ayrıca belirtmekte fayda var.
Hikâyelerin en etkileyici özelliklerinden birinin hiçbir zaman unutulmayan ilk aşk temasının samimi ve naif bir üslupla ele alınması olduğunu söyleyebilirim. “Freud nasıl her şeyi çocukluğumuzda ararsa, aslında tüm korkularımızı ilk aşklarımızda aramalıyız derim ben de,” diyen Akşun, aşka dair pek çok görüş ve yorumunu da okuyucularıyla paylaşıyor. “Kendinden kaçarken yine kendine yönelme anı ve aslında gözlerini her şeye bir başka açma anıymış aşk,” gibi altı çizilerek okunacak pek çok cümle yer alıyor kitapta. Yine altını çizdiğim satırlarda şöyle bir ifadeye yer vermiş yazar: “Hayatta iki doğru vardı kuşkusuz… Bir doğduğunuz gerçeği, bir de ölümümüz. Araya sıkıştırabildiklerimizse birkaç parça çarpışma anı sadece.”
İçlerinde her dair buruk bir aşk hikâyesi taşıyan herkese, yaşadıkları ilk aşkları hatırlatacak ve iç hesaplaşması yaşatacak olan “Yarım Kalan” zevkle okunan, güzel bir kitap.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı