Dr. Adnan ÖZDOLAPManşet

“Keller” daha riskli

Ülkeyi etkisi altına alan aşırı sıcak hava ve yüksek nem herkesi bunaltırken, uzmanlar “seyrek saçlı” kişilerin sıcaktan etkilenme riskinin çok daha fazla olduğunu belirtiyorlar.

Özel Avcılar Hospital Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Adnan Özdolap, güneş çarpmalarından korunabilmek için ışınların en etkili olduğu 11.00- 16.00 saatleri arasında güneşte kalınmaması ve vücudun su kaybınının giderilmesi gerektiğini söyledi. Baş ağrısı, bulantı ve yüzde görülen şişmenin güneş çarpmasının belirtileri olduğunu anlatan Özdolap; yaşlı, çocuk, hamilelerle, kalp ve astım hastalarının güneş çarpmasından daha kolay etkilenebileceğini vurguladı.

Keller daha riskli
Halk arasında “kel” diye tabir edilen saçsız vatandaşların güneş çarpmalarınan daha kolay etkilendiğini belirten Dr. Özdolap, bu kişilerin güneş ışınlarının dik olarak yansıdığı saatlerde mutlaka başlarına şapka takmaları tavsiyesinde bulundu. Deniz suyunun güneş çarpmasını kolaylaştırdığına da dikat çeken Dr. Özdolap, “Sahillerde bulunan vatandaşlar denize sabah ve akşam saatlerinde girmelidirler. Vatandaşlar sıcaklardan korunmak açık renk giyisileri tercih ederek, tarla ve inşaatlarda çalışanlarında fazla efor gerektiren işlerden kaçınmaları sağlıkları açısından uygun olur” diye konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı da vatandaşları sıcaklara karşı uyardı. Başkanlıktan yapılan açıklamada, sıcak havanın da etkisi ile insan vücudunda bazı değişmeler olabileceği ve bu değişikliklerden çocuk, yaşlı ve hamilelerin daha kolay etkilenebileceği vurgulandı.

İlgili Makaleler

Kapalı