Dr. Adnan ÖZDOLAPGenelManşet

Korona virüs Havadan Bulaşıyor.

Temiz hava, maske, Mesafe ve aşılanma hala en önemli korunma yolları gözükmekte .

Korona virüs Havadan Bulaşıyor
İnsanlar nefes verme sırasında  (örneğin, nefes alma, konuşma, söyleme, egzersiz, hapşırken )  ,enfekte olmuş kişiler daha hasta olduklarını bilmeden  solunum sıvılarını giden damlacıklar şeklinde salmaktadır. Bu damlacıklar yükü taşır ve bulaştırır.
Temiz hava, maske, Mesafe ve aşılanma hala en önemli korunma yolları gözükmekte

İnsanlara SARS-CoV-2 (COVID-19’a neden olan virüs) bulaşmanın başlıca yolu, bulaşıcı virüs taşıyan solunum sıvılarına maruz kalmaktır. Maruziyet başlıca üç şekilde gerçekleşir: (1) çok ince solunum damlacıklarının ve aerosol partiküllerinin solunması, (2) solunum damlacıklarının ve partiküllerin ağız, burun veya gözdeki açıkta kalan mukoza zarlarına doğrudan sıçrama ve spreylerle birikmesi, (3 ) Virüs içeren solunum sıvıları ile doğrudan veya üzerlerin de virüs bulunan yüzeylere dolaylı olarak dokunarak kirli ellerle mukoza zarlarına dokunmak şekliye bulaşmakta.

İnsanlar nefes verme sırasında (örneğin, nefes alma, konuşma, şarkı söyleme, egzersiz, öksürme, hapşırma) solunum sıvılarını çeşitli boyutlarda damlacıklar şeklinde salmaktadır. ,

Bu damlacıklar virüs taşır ve enfeksiyon bulaştırır.
• En büyük damlacıklar, saniyeler ile dakikalar içinde havadan hızla ayrılır.
• En küçük çok ince damlacıklar ve bu ince damlacıklar hızla kuruduğunda oluşan aerosol parçacıkları, havada dakikalar veya saatlerce asılı kalabilecek kadar küçüktür. ( Özelikle kapalı ortamlarda bu maske takmanın önemin daha da artırmaktadır.) 

.
Kalabalık ve kapalı ortamlarda maskesiz durmayın, mesafeye dikkat edin.

Uzm.Dr. Adnan Özdolap

İlgili Makaleler

Kapalı