BeylikdüzüKültür-Sanat

Beylikdüzü’nde Çerkes Kıyafetleri Günü Kutlaması

Beylikdüzü Belediyesi ile Çerkes Kültür Evi Derneği’nin Çerkes Ulusal Kıyafet Günü dolayısıyla düzenlediği “Çerkes Kıyafetleri’nin Zamanda Yolculuğu” temalı program Yaşam Vadisi’nde gerçekleşti. İlçe halkının da yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da Çerkes ulusal kıyafetlerini giyerek katıldığı kortej yürüyüşüyle başladı. 

Başkan İmamoğlu, Çerkes ulusal kıyafeti ile korteje katıldı

Beylikdüzü halkının da yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, Başkan Ekrem İmamoğlu’nun da Çerkes ulusal kıyafetlerini giyerek katıldığı kortej yürüyüşüyle başladı. Üç bölümden oluşan programın birinci bölümünde, Çerkes kıyafetlerinin sunumu ve anlamını anlatan tiyatral bir program gerçekleşti. İkinci bölümde ise Çerkes folklöründen en güzel örnekler ve müzik korosuyla Çerkesçe şarkıların seslendirildiği muhteşem bir görsel şölen yaşandı. Üçüncü ve son bölümde ise Çerkes mahalli düğünü izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı.

Çerkes kıyafetlerinin özellikleri ve çerkes kültürünün anlatıldığı programda Ekrem İmamoğlu’na teşekkür ederek konuşmasına başlayan Ömer Çötok, “Bu programın böylesine güzel bir ortamda yapılmasına vesile olan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na sonsuz teşekkür ediyorum. Çünkü böyle bir ortamı İstanbul gibi bir yerde ve hatta Türkiye’nin birçok yerinde bulmamız çok mümkün değil. Biz Çerkesler olarak kültürümüzü yaşıyoruz, yaşatmaya çalışıyoruz. Ama bizim kültürümüzü Çerkes olmayan dostlarımızda tanısın, asıl gayemiz amacımız bu.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Kapalı