BeylikdüzüGenelGündemTürkiye

Yerli Malı Haftası ve Türkiye’de Tarım

Yerli Malı haftasının tarihçesi ve Türkiye'de tarımı yapılan bazı ürünler

Yerli malı haftası hepimize ülkemizde üretilen ürünleri gösteren ve duyarlılık kazandıran bir hafta. Bu haftanın ülkemizde ilanı Türkiye’nin ilk kuruluş yıllarına kadar gitmekte. 1.dünya savaşından yeni çıkan genç Türkiye sermayeye ihtiyaç duyuyordu. Atatürk başkanlığında düzenlenen İzmir iktisat kongresinde halkı yerli malına teşvik etmeye karar verildi. Başbakan İsmet İnönü’nün de 12 Aralık tarihinde yerli malının önemi ile alakalı konuşması sonrasında 12-18 Aralık arası tutum, yatırım ve Türk malları haftası olarak ilan edildi.

Peki, neden yerli malı kullanmalıyız? Bunun ülkemize getirileri nelerdir? Yerli malını kullanmanın ülkemiz açısından çok önemli faydaları var. Ülkemizde üretilen ürünleri kullanmamız dışarıya olan bağımlılığımızı azaltır, ülkedeki paranın yurt sınırları içinde kalmasını sağlar ve gelişim hızımızı arttırır.

Tarım ülkemizdeki yerli mallarının önemli bir kısmını kapsıyor. Tarımda öncü olduğumuz alanlara değinmek gerekirse:

Bunların başında dünyada birinci sırada gittiğimiz fındık var. Türkiye dünya fındık üretiminin %57’sini tek başına yapıyor.

Kiraz üretiminde de dünyada birinci sıradayız dünya kiraz üretiminin %20’sini tek başımıza yapıyoruz.

Kayısı ve kuru kayısı üretiminde de dünyada birinci sıradayız.

Üretimde bir numarada yer aldığımız bir diğer meyve de ayva.

Karpuz üretiminde de ikinci sırada yer alıyoruz.

Antep fıstığı üretiminde ise dünyada üçüncü sıradayız.

Burada saydığım gibi dünyada tarım alanında öncü olduğumuz birçok konu var bu yüzden tarım yerli malları haftasında üzerinde fazlaca durmamız gereken bir alan.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı