GenelTürkiye

Yakalanan asker kaçağı 2 bin 376 TL ödeyecek

ASKER KAÇAKLARINA PARA CEZASI

Asker kaçaklarına idari para cezası verileceğini belirten Milli Savunma Bakan İsmet Yılmaz: “Artık idari para cezası uygulaması keyfiyetini getirdik. Jandarma Genel Komutanlığınca Eylül ayından başlamak üzere ve Emniyet Genel Müdürlüğünce de Ekim ayından başlamak üzere artık yoklama kaçağı ve bakayaların yurt genelinde aranması işlemeleri başlatıldı.

Yoklama kaçağı ve bakayalara uygulanan idari para cezaları işlenen fiilin süresine göre de artmaktadır. Yani bu suçu işledikten sonra bile kendisi gelip, ‘Bu görevi yapmak istiyorum’ dediğinde, o zaman idari para cezası çok az. Eğer sen değil de jandarmada ya da polisteki kardeşim seni bir şekilde getirmişse o zaman bu çok daha fazla hatta 3’e katlandığı olmaktadır.
Mesela 2 yıla kadar yoklama kaçağı olan bir kardeşim işlemlerini kendiliğinden tamamladıysa 593 TL idari para cezası ödüyor. Ancak eğer ki güvenlik güçlerince yakalanıp getirilmişse 2 bin 376 TL idari para cezası ödüyor. Birisi 593 TL diğeri ise 2 bin 376 TL. Bu süre uzadıkça bu daha da artıyor. Bir yıldan fazla yoklama kaçağı ve bakaya suçlarından kesinleşmiş idari para cezası bulunanlar da mahkemeye sevk ediliyor. Dolayısıyla da hiçbir vatandaşımızın gerek idari para cezasına, gerekse de hiçbir hapis cezasına muhatap olmasını istemeyiz. Ve askerlik işlemlerinde zamanında yaptırmaları vatandaşlık görevi ve kendisi açısından da çok daha önemlidir diye düşünüyoruz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı