GenelSiyaset

Sarıgül Neden AKParti’yi Eleştirmediği Sorusuna Cevap Verdi

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması beklenen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül Mardin’de Ahmet Türk, Diyarbakır’da Osman Baydemir’e yaptığı taziye ziyaretlerinden dönüşünde Vatan’dan Kıvanç El’in sorularını yanıtladı. Sarıgül’e taziyede CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Türkiye Değişim Hareketi kurucularından Mehmet Ali Tüy ve Mustafa Kaçmaz eşlik etti.

CHP’den İstanbul’a aday olup olmayacağının tartışıldığına ilişkin soruya Sarıgül, “Şair diyor ki; ‘beklekar altında kalan buğday tanesi, yine onun sularıyla yeşereceksin, gözyaşların çare değil ağlama büyü, başını dik tutabilirsen boy vereceksin…’ Bizim boy verme dönemimiz bu dönem. Yoğun bir şekilde çalışmalardevam ediyor Türkiye’yi dolaşıyor, yurttaşlarıdinliyorum. İstanbul’u dolaşıyorum, bütün Türkiyeİstanbul’da… İstanbul’dakilerin yüzde 75’i Anadolu’da yaşıyor. Seslerini dinliyorum, dinlemeye bir süre dahadevam edeceğim. Her şey yurttaşların takdiridir. Nerede görmek istiyorsa, anketler ne diyorsa o olacak” dedi.

“Bireysel mücadelem yok”

Önümüzdeki günlerde TDH il, ilçe başkanları ile bir araya geleceğini ifade eden Mustafa Sarıgül, şöyle devam etti:

“TDH ile süreci değerlendireceğiz. Mustafa Sarıgül’ün iki görevi var; Birincisi ulusal bayrağımızı Türkiye’nin en üst noktasına çekmek. İkincisi, yıllardır onurla gururla savunduğumuz düşüncelerimizi bireyin özgürlüğü, insan hakları, demokrasi, barış, ülkede insanların huzurlu mutlu olması, silahların gidip barışın gelmesi, annelerin gözyaşlarını dökmemesi için çaba harcamak. Ötekisi olmayan bir anlayışla hareket edeceğiz. Başı açık olan da bizim, başı kapalı olan da bizim anlayışıyla, mübarek Ramazan da Muharrem de bizim… Düşüncelerimizin önce yerelde sonra genelde iktidar olmasını arzu ediyorum. Mustafa Sarıgül ve TDH’ye gönül veren binlerce arkadaşımızın bireysel mücadelesi yok, toplumsal mücadele var. TDH, hiçbir zaman koltuk peşinde koşmaz. Düşüncelerini iktidar yapma peşinde koşar. Yurttaşın mutluluğu peşinde koşar. Mustafa Sarıgül ve arkadaşları, yurttaşların yüzde 100’ünü kucaklamak, yüzünü güldürmek ister. Yüzde 10, yüzde 30 bizdendi bizden değildi ayrımı yapmayacağız. Irk, din, dil, mezhep farkı gözetmeden bütün ulusumuz mutlu olsun. Benim mücadelem Mustafa Sarıgül’ün bireysel olarak bir yere gelme mücadelesi değildir. Bütün yurttaşlarımızın ve yıllardır savunduğumuz kendi düşüncelerimizin bir yere gelme mücadelesidir. Bana TDH’ye ne sorumluluk veriliyorsa dün üstlendim yarın da üstlenirim.”

Tüm partilerden oy alıyorum

Sarıgül, kendisi hakkında CHP’de bazı kesimlerden gelen “AKP’yi eleştirmiyor” eleştirilerine ilişkin olarak ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Bütün yurttaşlarımdan oy alıyorum. AKP, DP, ANAP, CHP, DSP, BDP, hepsinden oy alıyorum. AKP yüzde 50’yi kucaklıyor, ben öyle demiyorum AKP’ye oy verenleri kucaklamak, gönülleri fethetmek istiyorum. Ulusumun mutlu olması önemli. Yurttaşlarım mutlu ise ben de mutluyum. Benim görevim daha çok çalışıp bana oy vermeyen yurttaşların gönlünü alabilmek. Şişli’de bunu başardık. İstanbul ve Türkiye’de de başarabiliriz. Her seçimde oyumuzu artırdık. Rakiplerimi eleştirirken bile nezaket ve zarefati elden bırakmamaya özen gösteririm.”

Gürsel Tekin latife olarak söyledi…

Sarıgül CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Gel kardeşim onur duyarız” çağrısını şöyle yorumluyor “Sayın Kılıçdaroğlu’nun birleştiren, bütünleştiren söylemini, demokrasi adına, özgürlükler adına son derece önemli buluyorum. Sarıgül, Gürsel Tekin’in ‘Sarıgül gelirse bileğimi keserim’ sözü üzerine de “Gürsel Tekin başkan latife olarak söyledi, yürekten söylemez. Sayın Tekin’in bileğini kesmesine gerek yok Gürsel Bey ile birlikte inşallah AKP’nin yolunu keseriz” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı