GenelGündem

S.Arabistan’ın asi kızı yine araba kullandı.

S.Arabistan’ın asi kızı yine olay oldu
Suudi Arabistan’ın en ünlü kadın aktivisti Luceyn Hezlul ülkesinde yasak olmasına rağmen direksiyon başına geçerek otomobil sürüşünü görüntüledi. Baba Hezlul tarafından kaydedilen görüntüler sosyal medyada gündem konusu oldu.

Suudi Arabistan’da son yıllarda en çok tartışılan şeylerden biri de kadınlara ehliyet hakkı. Ülkenin en meşhur aktivistlerinden biri olan Luceyn Hezlul, ülkesinin ehliyet politikasını protesto etmek için direksiyon başına geçerek poz verdi. Ancak Suudi Arabistan Emniyeti’nin yasak olmasına rağmen araç kullanan Luceyn’i tutuklamadığı ortaya çıktı. Emniyet, Luceyn’in kullandığı otomobilin yan koltuğunda oturan baba Hezlul’u karakola çağırarak bu konu hakkında uyarı da bulundu. Kızını uyarması gerektiğini söyledi. İki gün önce Riyad’a dönen Hezlul, havaalanına indikten sonra babasından otomobilini vermesini istedi ve eve gidene kadar direksiyondan ayrılmadı.

BUGÜN PROTESTO EDİLECEK
Daha önce sosyal medya üzerinden yasağa karşı organize olan erkek ve kadınlar 26 Ekim günü protesto yapmaya karar verdi. Ancak İçişleri Bakanı El-Türki yaptığı açıklamada gösteriye katılanlara agır cezalar verileceğini açıkladı.

LUCEYN HEZLUL KİMDİR?
Kolombiya’daki British Üniversitesi’nde Fransız Edebiyatı Bölümü’nü okuyan Luceyn, ülkesinde gerçekleştirdiği aykırı eylemlerle tanındı. Sosyal medya üzerinden paylaştığı görüntülerle hayran kitlesi toplayan Hezlul daha önce yaptığı bir açıklamada başörtüsü takmanın İslam’da bulunmadığını söylemişti.
Kaynak: Haber7kız

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı