BeylikdüzüGenelKültür-Sanat

Performanslar Ayakta Alkışlandı

“Mehmet Ali” Zindanda Açan Karanfil, Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluştu. İzleyenlerin yüreğine dokunan hikaye, 1980’li yılların karmaşasına ve o yılların ailelere yaşattığı travmaya değindi. Fikirlerini savunurken işlemediği bir cinayetten dolayı tek başına zindanda idamını bekleyen Mehmet Ali’nin yaşadığı manevi yolculuk herkesi derinden etkiledi.

Dünyevi Aşktan, İlahi Aşka…

Fakir bir aile olarak yaşayan ve çocuklarının okuması için engelli olarak çalışmaya devam eden baskıcı fakat fedakar bir babaya ve manevi duyguları güçlü olan bir anneye sahip olan Mehmet Ali, kendini bir anda keşmekeşin içinde buldu. Sevdiği kızdan etkilenerek yaptıklarından pişmanlık duyan Ali’nin artık geri dönüşü yoktu.

Kapitalist düzene baş kaldırarak, herkesin eşit kazanması için yasa dışı yollara sapan ve sonunda ailesini kaybeden Mehmet Ali’nin hikayesinin anlatıldığı oyunda, sadece fikirleri için değil aşkı için de bu yola girdiği aktarıldı. Hiç beklemediği bir anda kendisini yasa dışı bir oluşumun ideolojisini benimsemiş bir şekilde bulan Mehmet Ali, dünyevi aşktan sıyrılarak, ilahi aşka ulaştı ve kendine ayna olarak hayatını sorguladı.

İlgili Makaleler

Kapalı