BeylikdüzüKültür-Sanat

Pantolon İstiyordum Kitap İncelemesi

İtalya’daki Sicilya bölgesinin fakir ailelerinden birinin kızı olan Anetta’nın başından geçen otobiyografik unsurları içinde bolca bulunduran kitap.

İtalyanın hatta Avrupanın bilmediğimiz belki de onların bile haberi olmayan yanlarını içinde özgürce söylemeye çalışan kitap ensest ilişkilerin aile içinde gizlenmesinden tutun kızlara insan değil bir çeşit mecburiyet gibi bakan zihinlere kadar her tür zorlu koşuldan geçen bir kızın yaşamından bir kesit anlatıyor.

Sadece erkekler gibi pantolon giymek isteyen Anetta’nın yaşadığı bölgede kızlar pantolon giymemektedir. Anetta arzusunu yerine getirebilmek için erkek olmaya çalışır ya da o dönemde tek pantolon giyen kızlar gibi havadar ve rahat bir kız olması gerekmektedir. Ama ailesi bu yaptığını kabul edilemez görür. Kitabın kalan kısmında Anetta’nın ailesinden istenmeyişi ve kendisine tecavüze yeltenen eniştesinin yanına gönderilmesi sonrası olanlar işlenmektedir.

Kitap oldukça kısa ve akıcıdır. Bir başlayınca hemencecik bitirip karmaşık duygular içine girebilirsiniz. Kitabın ayrıca geri kalan kısmının anlatıldığı Pantolon İstiyordum 2 adlı devam kitabı da var. Bende en yakın zamanda edinip okumak istiyorum.

Her gün yaşadığımız, yaptığımız, giydiğimiz onca şeye ne kadar şükretmemiz gerektiğini hatırlatmakla bitiriyorum yazımı.

İyi okumalar

İlgili Makaleler

Kapalı