GenelKültür-Sanat

Özlem Türeci ve Ülkemizdeki Cinsiyetçilik

Özlem Türeci ve ülkemizi bırakmayacağımız cinsiyetçi küçük kafalar

Buraya Özlem Türecinin başarılarını yazmaktan gurur duyuyorum. Biz Türk halkı olarak devletimizin üst kademelerinden en alta kadar bütün cinsiyetçi ifadelerden ve eylemlerden kurtulmak için el ele vereceğiz. Çünkü ben ülkemi anarken ne kadar da cinsiyetçi demek istemiyorum. Hala tecavüz kültürünün egemen olduğu bir ülkede yaşadığımı kabul etmek istemiyorum. Kültür insanları yaratmaz, insanlar kültürü yaratır. Ve ben ülkemi bu cinsiyetçilikten arınmış olarak görmek istiyorum.

Ben de Amerika’yı veya Avrupa’yı örnek vermek istemiyorum ki şu an hiçbir ülke tam olarak bundan kurtulmuş değil. Ben gururla ülkemdeki kadınların özgür yaşadıklarını ve kadın oldukları için farklı algılanmadıklarını, önlerine taş konmadığını görmek istiyorum.

Ben “bayan arkadaşların da” astronot olabileceğini söyleyen kişilerin ülkemi temsil etmesini istemiyorum. Ben en az erkek olan taraf kadar üzerine emek vermiş olan kadın tarafın onun eşi olarak söylenip geçmesini ve bunu tek yapanın bizim ülkemiz olmasını kabul etmiyorum.

Bunlar değişecek çünkü gelecek her dakika akıyor ve geliyor. Geçmişimizi tekrarlarsak kazanamayacağınızı görmüş olmanız gerekirdi. Tarih tekerrür etsin istemeyiz değil mi? Bu ülke nüfusunun yarısını kullanarak buralara gelmiş bir de tamamını kullanarak neler yapabileceğini düşünün. Hypatialar, Nezihe Muhiddinler, Marie Skłodowskalar, Raziye Begümler, 1. Elizabethler… Burada yazamadığım niceleri ve unutturulmaya çalışılmış nicelerinin katkıları olmasaydı asla bugünlerde olamazdık.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı