GenelSiyaset

Muharrem İnce: Aday Olacağım

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM’de basın açıklaması yaptı. İnce, Grup Başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini ve Genel Başkanlığa aday olacağını açıkladı.
İnce’nin konuşmasından satır başları:

Yolsuzluğu, yoksulluğu yasakları yok edeceğiz diye gelenler bugün 3Y konusunda uzman olmuşlardır. Yok edilmesi gereken derin devlet yerini yeni kabadayı kılıklılara bırakmıştır.

Türkiye’nin yeniden yapılanmasına ihtiyaç vardır.

Yönetimde, sistemin değişen ihtiyaçlara cevap veren reformlar yapılamamıştır. Politik çürüme engellenememiştir. Devlet millet çatışması algısı önlenememiştir. Cumhuriyetin yurttaşlık ilkesini dayalı hukuk önünde eşitlilik sağlanamamıştır. Laiklik din düşmanlığı olarak algılatılmıştır.

Bu noktada acil politikalar şunlar olmalı:
Özgürlükçü demokrasiye ulaşmak ve yeni anayasa yapmak…
AB ve 2023’de tam üyelik hedef olmalı.
Dış politikanın saptırılan ekseni barış odaklı eksenine çevrilmeli.
Kürt sorununun çözümünde TBMM etkin olmalı siyasi sorumluluğu olmayanlar etkin olmamalıdır.
Bağımsız yargıya olan güvenin yeniden kurulması.
Kişiselin özel hayatına müdahale kaldırılmalı.
Eğitim sistemindeki yozlaşma engellenmeli.
Gezi ruhu ve gezi gençliğin dinamizmini partiye ve ülkeye yansıtmak zorundayız, çevre yağmasına son vermek zorundayız.

“GÖREVİMDEN İSTİFA EDİYORUM”

Bütün bunların yapılabilmesi için de Türkiye’de CHP’ye ihtiyaç vardır. Bu ülkede bağımsızlık ilkesinin geliştirilmesi,. Laik cumhuriyet anlayışı, hukuk devleti CHP sayesinde gerçekleşmiştir. Ülkemizin bunca sorununa CHP yönetimin çözümü yoktur. Bugün itibariyle yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen görevimden istifa ettim. Az önce dilekçemi gönderdim sayın Genel Başkan’ı aradım.

“ADAY OLACAĞIM”

Tabii ki ne için bıraktığımı biliyorsunuz. Kurultayımızın tarihi belli oldu, genel başkanlığa aday olacağım. Ancak bu açıklamayı partimde ayrıntılı biçimde yapabilirim fakat grup başkanvekili olarak son kez Meclis’te yapınca adaylığımı açıklamış olacağım. Ayrıntılı açıklamayı partimde yapacağım.

CHP geleneğinde olmayan seyircisiz, baskın kurultay yapılmasını anlıyorum. Millet olmayan sinema salonu gibi salonda kurultay yapılmasını sizler gibi anlıyorum. Bunun için aday oluyorum.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı