BeylikdüzüGenelKültür-Sanat

‘Müfettiş’ Tiyatro Oyunu ( yaşamdan kesit)

Beylikduzu.com olarak Haldun Dormen’in başrolünü oynadığı son tiyatro oyunu ‘Müfettiş’i Trump Towers’ın tiyatro salonunda izleme fırsatı bulduk.

İki saat sanki beş dakika gibi geçti. Bir anda Bin sekiz yüzlerin Rusyası’nın içinde idik sanki zaman makina sına binmiş ve hanın içinde diğer müşterilerin konuşmalarına kulak kabartılmış onları izler durumda idik olaylar gelişirken Büyük usta Haldun Dormenin bizleri farketmesi “eyvah” (yazamıyorum siz izleyin )  baştan sona sürükleyici oyun.

Oyun sonrasında sohbet imkanı bulduğumuz sanatçı arkadaşlar ‘Müfettiş’ tiyatro oyunun en büyük özelliğinin üç nesil tiyatro oyuncularının bir oyunda buluşması olduğunu belirttiler.

‘Müfettiş’te Duayen tiyatro sanatçısı Haldun Dormen ile birlikte Tecrübeli tiyatro oyuncuları ve 20’li yaşlarındaki tiyatro oyuncuları aynı sahneyi paylaşıyorlar.

Üç neslin aynı sahneyi paylaşması oyun için ayrı bir elektrik oluşmasına aynı zamanda sahneyi paylaşan genç  ve oldukça başarılı olan oyuncuların  bize söyledikleri ise  tecrübeli oyuncuların ve Duayen Tiyatro Sanatçısı Haldun Dormen’den kabiliyetlerini artırmak bir adım daha kendi sanatlarını ileri götürmek için tecrübelerinden yaralanma fırsatını yakaladıkları.mufettis-haldun-dormen

‘Müfettiş’ tiyatro oyunu Rusya’da geçiyor. ve aslına dokunulmamış  Sahne açıldığında kendinizi Rusya’da hikayenin içinde buluyorsunuz.  Ama günümüzdeki Türkiye den de bir çok kesit bulursunuz.  Bazen de karşılaştırma yapıp hikayenin içinde kendinizi görebiliyorsunuz.

Trump tower’ın 600 kişilik tiyatro sahnesinde gösterilen oyun kapalı gişe oynuyor. Daha da önemlisi salonu dolduran tiyatro sevenlerin ekseriyeti modern şık giyimli gençlerden oluşuyor. Ve bunların yüzde yetmişi bayan.    Gençlerin tiyatro koltuklarını doldurması ise tiyatronun  içinde geleceği için  umut vaad ediyor. Sezonda olmamıza rağmen doluluk etkiledi ama  Tiyatro kedi oyunucularını performasını görünce seyircilere hak verdim.mufettis-haldun-dormen

Duayen tiyatro sanatçısı ‘Haldun Dormen’ ile de  sohbet imkanı bulduk. Haldun bey, Beylikdüzü’nde sahnelenen ‘Müfettiş’ oyununda  Beylikdüzü sakinlerinin ilgisinden çok mutlu olduklarını belirtti. ( Kapalı gişe oynamışlardı ve bir kısım seyirci bilet bulamadığı için  kültür yetkilileri ile tartışmıştı onlarda talebin fazla fakat yerin belirli sayıda olduğunu dillerin döndüğü belediyeden aldıkları  aldıkları eğitimin katkılarıyla   nazikce  izah etmeye çalışmışlardı. ) Haldun bey, Beylikdüzü’ne ilk kez bu oyun vasıtasıyla geldiğini ve tiyatro salonunu dolduran Beylikdüzü sakinlerinin ilgisiyle çok memnun olduklarını belirtti.

Kendilerin en az  bir kaç kez daha Beylikdüzünde görmekten ağırlamaktan mutlu olacağımız belirterek yanlarından ayrıldık. Bir başka tiyatro eserinde buluşmak dileği ile

“Müfettiş”. Tiyatro Kedi de , bu sezon Nikolay GOGOL’ün artık klasikleşmiş bu ölümsüz eserinde rolleri başta büyük usta Haldun DORMEN olmak üzere, Anıl YÜLEK, Hakan ALTINER, Selda ÖZBEK, Savaş BAYINDIR, Emre BÜYÜKPINAR, Barış KIRALİOĞLU, Tayfun YILMAZ, Burcu AKYÜREK, Caner TÖR, Efe YEŞİLAY paylaşıyorlar. Ve Oyunun yönetmenliğini ise Cenk TUNALI üstleniyor.

Devamını oku: http://tiyatrokedi-com.webnode.com.tr/oyunlar/mufettis/

Oyunun Adersini isteyenlere  Tiyatro Kedi

+90 (212) 257 7936
+90 (533) 661 3806

iletisim@tiyatrokedi.com

http://tiyatrokedi-com.webnode.com.tr/

 

İlgili Makaleler

Kapalı