Türkiye

Kış Lastiği Hususi Araçlarda Zorunlu mu?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan Zorunlu Kış lastiği konusunda yapılan açıklamada, hususi tescilli taşıtlarda kış lastiği takma zorunluğu olmadığı belirtilerek, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarınsa kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğu bidirildi.

Açıklamada, kış lastiği zorunluğuna ilişkin esasları belirleme yetkisinin 9 Şubat 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanan 687 nolu KHK ile Bakanlığa verildiği söyleyip;

“1 Nisan 2017’de Resmi Gazetede yayımlanan, ‘Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’ ile Kanun maddesine bağlı olarak usul ve esaslar belirlenmiştir. 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olup yapılan düzenleme, hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takmalarını kapsamamaktadır. Ayrıca, il sınırları içerisinde kış lastiği uygulanacağı tarih aralıkları ile ilgili duyurular ilgili Valiliklerce yapılacaktır. Ayrıca yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamasıyla birlikte, can, mal güvenliği için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekir.

Mevsimsel lastik kullanımı ile birlikte lastik değiştirme periyodu artmasına rağmen bazen yollardan kaynaklı olarak ta olsa yolda lastik patlaması gibi sorunlar yaşayan sürücüler her zaman yolda nasıl lastik tamircisi bulacakları sorunsalını yaşamaktadırlar. Bu gibi durumlarda 7 gün 24 saat prensibi ile çalışan 7 24 lastikçi lerin mobil hizmetinden faydalanabilirsiniz. Mobil lastik tamiri aracı ile lastik tamirini aracınızın yanında yaparak sizleri bu zor durumdan kurtarak servislere ulaşmak için google, bing, yandex gibi arama motorlarına yolda akldığınız bölgeyi ve yanına lastikçi yazmanız yeterli. Örnek olarak beylikdüzü ve civarında kaldınız diyelim. Google arama motoruna “Beylikdüzü Lastikçi” yazdığınızda arama neticelerinden beylikdüzündeki mobil lastik tamircileri bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı