DünyaGenelGündemKültür-SanatManşetSiyasetTürkiye

KADINLAR HALK FIRKASI

Kadınlara ve siyasette daha çok olacak kadınlara...

1923 yılında Nezihe Muhiddin öncülüğünde 13 kadın tarafından kurulmak istenen Kadınlar Halk Fırkası “1909 tarihli seçim kanuna göre kadınların siyasi temsilinin mümkün olmadığı” gerekçesi ile reddedildi. Zaten kadınlar 1934’e kadar oy bile kullanamayacaktı daha.

ne kadar toksik ve gerici bir ortam

Şu dönem de dahi bazı saygıya değer gördüğümüz partilerin BÜTÜN kadrosu erkeklerden oluşmakta. Komik tarafı “kadın kolları” diye adlandırdıkları birimlerinin dahi böyle olması. Sizce böyle bir ortamda mantıklı bir karar alınabilir mi? Homojen bir ortam heterojen ülke hakkında ne kadar doğru yargılara varabilir? Bu ülkenin YARISI kadın bunu asla kafalarından çıkartmamaları gerekirken olan duruma bakın?

 

 

Yine ülkenin yarısını temsil eden bir meclisin ülkenin tamamı için kararlar aldığı “tarihimizdeki” bir başka meclis

Artık en az yarısının hatta daha da fazlasının kadın olduğu partiler, meclisler görmesi gerek Türkiye’nin. Bunca yıllık yazılan tarih boyunca erkek güya egemen siyaset yön verdi dünyaya belki tam tersini denemenin zamanı gelmiştir? Ben artık art arda kadın cumhurbaşkanları, başbakanlar ve başkanlar görmek istiyorum dünyada. Çünkü biz bunu hak ediyoruz. Biz insanlar olarak eşit görünürlüğü hak ediyoruz. Kadın başkanlar ne türünün ilki ne de istisnası olacak.

 

 

Kadınlar Halk Partisi’nin kuruluşundan bir fotoğraf

Korona virüs’ ü yönetmekte kadın başkanların daha başarılı olduğu üzerine bir araştırma okumuştum. Bu ve bunun gibi nice örnek gelecekte güzel bir dünya için eşit görünürlüğe sahip olmamız gerektiğini gösteriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı