BeylikdüzüGenelGündemKültür-SanatSiyasetTürkiye

İnsana suçu işleten toplum mudur kendisi midir?

Münazara örnek konuşma

“İnsana suçu işleten toplum mudur kendisi midir?” münazara konusu için yazılmış örnek konuşmalar çoğunlukla benzeşmektedir bu yazıda farklı bir bakış açısı ile değerlendireceğim.

“İnsana suçu işleten toplumdur.” tezi için savunma

Toplum ahlak kuralları altında bazı suçları örtbas etmeye ve hatta yaygınlaştırmaya meylediyor. Her sesi duyulmayan, ses çıkaramayan kurban öbür potansiyel suçluları körüklüyor. Çünkü yeteri kadar ayıplanmayacağını veya suçunun cezasını almayacağını bilen biri her istediği suçu yerine getirmektedir. Ve bu yüzden toplum suçu adeta teşvik etmektedir.

Kadın cinayetleri noktasında her gün bir yenisinin işlenmesi toplum olarak normalleştirmemize sebep olmakta ve tepkimizin giderek azalarak daha az önem vermemize yol açmaktadır. Toplumun daha az ilgisini çekmesi de suçluların daha fazla artmasına neden olmakta. Çünkü bahsettiğim gibi suçlu toplumun onun suçlarına yeteri kadar direnmediğini ve onun gibi suçları işleyenlerin cezalarını yeteri kadar almadığını görünce daha da fazlasını yapacaktır. Yani toplumun suçu göz ardı etmesi suçu, suç ise diğer daha da büyük suçları doğurmaktadır.

Aynı zamanda bu cinayetlerden sonra ortaya atılan “O saatte orada ne işi varmış” veya “öyle biri ile niye iletişim içinde” gibi sorular ise adeta suçluyu haklı çıkartma ve meşrulaştırmak içindir. Böyle soruları da ortaya atan toplumdur. Toplum kendi vicdanını rahatlatmak için suçluyu aklamaktadır.

Toplum eğer bu suçları yeteri kadar önemsese ve önlem alsa suçlar giderek azalacaktır. Oysa bunun yerine başta da söylediğim gibi toplum kurbanları susturmakta, suçluları haklı çıkartmakta diretmektedir. Çünkü bu vicdanını rahatlatmanın daha kolay bir yoludur. Ve bu yüzden insana suçu işleten toplumdur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı