DünyaGenelKültür-Sanat

Hypatia: İlk Kadın Matematikçi

Potansiyeli yok edilmiş bir diğer kadın: Hypatia

Eğer Agorayı daha önce izlemediyseniz en yakın zamanda izlemeniz ve kendinizi bir yere kapatıp uzun uzun düşünmenizi fazlasıyla tavsiye ederim. Aklıma çokça düşünce çokça ilham getiren böyle filmlerin yapılmış olması ne hoş ne güzel. İşte aklımda dönüp duran düşünceler.

Aslında ne kadar da ileride olabilirdik insanlık olarak ama ne kadar da gerideyiz. Keplerden 1000 yıl önce Hypatia keşfediyor onun yaptıklarını ve bu tarihe yazılmadan unutuluyor. Tarihi yazanlarsa kendilerine göre yazıyorlar ve biz de onun objektif olduğunu düşünüyoruz. Düşünsenize eğer o ve onun gibi bir sürü kadının çalışmaları desteklenseydi duyulsaydı işkenceler ile öldürülmeseydi şu anda nerelerde olabilirdik?

Tarihi insanlığın sadece yarısı yazdı şu ana kadar ya öbür yarısı da beraber yazsaydı? İşte o zaman çok farklı çok gelişmiş bir dünyada yer alabilirdik çünkü gerçekten potansiyelimizi kullanırdık. O zaman bazı aklını kullanamayan insanlar niye kadın bilim insanı yok niye onların büyük icatları yok diye sormazlardı cahilliklerini göz önüne vurarak.

Filmin beni düşündürdüğü bir başka konu ise farklılıklar. Farklılıkların sadece güzellik doğuracağını daha tam öğrenemedik bile oysa bunu bilseydik homojen olmanın değil heterojen olmanın yaratıcılığı geliştirdiğini bilseydik her şey çok daha adil ve farklı olabilirdi. Tek olmaya çalışmanın sadece uzun vadede bize zarar verecek bir yıkım başlattığını keşke görebilseydik.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı