BeylikdüzüGenelKültür-SanatManşetTürkiye

Hepsinden Acı: Bir Servet-i Fünun Hikayesi

Halid Ziya Uşaklıgil'in öykü kitabı incelemesi

Osmanlının son döneminde aile yapısı ve toplum kuralları hakkında fazlaca satır arası öğrenebileceğimiz bir diğer son dönem Osmanlı kitabı. İçinde birbiri ile bağlı veya bağlantısı olmaksızın toplumun bazı kesişmelerindeki ilginç kişileri anlatan öyküler ile dolu.

Tabii tek bireyler üzerine değil toplumun içinde bulunduğu bitkinlik ekonomik ve siyasi çöküş üzerine de çokça bilgi var. Ama bu bilgileri saf bir şekilde almıyor o dünyanın içine girerek görüyorsunuz.

Birinde parası pulu olmayan genç yaştaki bir yazarı, birinde istemediği biri ile evlendirilmeye çalışılan çocukluğunu kaybetmemiş bir kızı bir ötekinde ise çocuk ile dadı arasındaki ilişkiyi ve aklını kaçırmış yaşlı bir kadının yanında oturup onun hikayesini dinliyorsunuz.

Eğer bir 100-150 yıl önce yaşasak ne durumda ne vaziyette olacağımızı merak ediyorsanız bu kitap veya o döneme ait öbür bazı kitaplar size yardım edebilir. Şahsen bulunduğum zamanın ve çağın o kadar da kötü olmadığına ikna olmuş vaziyetteyim ama bu okumuş olduğum bir sürü kitabın sonucu. Tabii ki bir bakış açısı için bu kitap tek başına yeterli olmaz. Ama umarım size küçükte olsa tanıtabilmişimdir kitabı.

Halid Ziya Uşaklıgil gibi çok güzel romanlar yazan birinin öykü kitabını okumak yazarı farklı metin türlerinde görerek daha iyi tanımamıza yardımcı olacaktır eminim ki.

Mina Polat

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı