GenelGündem

Fransa Karıştı

Fransa’da “sarı yelekliler” olarak bilinen protestocular, bugün başkent Paris ve diğer birçok kentte gösteri düzenliyor. Polis, eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale ediyor.
lkede “Sarı yelekliler” adı altında örgütlenen eylemciler, son 1 yılda motorin fiyatlarının yüzde 20’den fazla artması üzerine yaklaşık 10 gündür ülke genelinde gösteriler düzenliyor.

Eylemciler, sabahın erken saatlerinde yoğun güvenlik önlemlerin alındığı Paris’in ünlü Champs-Elysees Caddesi’nin etrafında toplandı. Polis, Champs-Elysees Caddesi’ne girmelerine izin vermediği eylemcileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı.

östericiler arasındaki Black Bloc ile polis arasında çatışma yaşandı. Polis, biber gazı ve copla göstericilere müdahale ederken 15.000 kişinin katıldığı yürüyüşte yaklaşık 20 gösterici gözaltına alındı. Mayıs 2017’de ilk 5 yıllık dönemine başlayan Macron’a karşı daha önce benzer 2 gösteri düzenlenmişti. Mart ayında düzenlenen gösterilerde 49.000 gösterici sokağa çıkarken ilk gösteride ise 320.000 kişinin sokağa döküldüğü belirtildi.

Eylemciler, çevredeki birçok yeri ateşi verirken, polislere taş ve şişe fırlattı.

“36 bin eylemci var”

Fransa Başbakanı Édouard Philippe, 5 bin 500’ü Paris’te olmak üzere Fransa genelinde 36 bin eylemcinin bulunduğunu açıkladı.

Champs-Elysees Caddesi’ndeki birçok restoran, kafe ve mağaza kepenk indirirken, protesto nedeniyle çevredeki çok sayıda cadde trafiğe kapatıldı ve metro seferleri durduruldu.

Paris’teki gösteride güvenliği sağlamak için yaklaşık 4 bin polis görev yapıyor.

Fransızların yüzde 84’ü destekliyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir süredir, göreve geldiği günden bu yana yürüttüğü reformların ülkedeki zenginleri daha da zengin ettiği, orta ve alt gelirli insanların ise yaşamlarını zorlaştırdığı yönünde eleştiriliyor.

Fransa’da yapılan ankete göre, Fransızların yüzde 84’ü “Sarı yeleklileri” destekliyor.

Protestocuların çoğu orta gelir grubundaki kişilerden oluşuyor.

Bir süre daha devam etmesi beklenen gösterilerde, şu ana kadar Paris’in ünlü caddelerindeki birçok iş yeri hasar gördü, ülke genelinde çok sayıda akaryakıt deposunun giriş ve çıkışları tutuldu, cadde ve yollarda blokaj eylemi düzenlendi.

Eylemler nedeniyle 24 Kasım’da Eyfel Kulesi ziyarete kapatılırken, polisin eylemcilere sert müdahalesi dikkati çekti.

Ülke genelinde yüz binlerce kişinin katıldığı protestolarda çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti, 141’i güvenlik görevlisi 780 kişi yaralandı, 794 kişi gözaltına alındı ve 9 kişi hapis cezasına çarptırıldı.

İlgili Makaleler

Kapalı