BeylikdüzüDünyaGenelGündemKültür-Sanat

Feniçka: Kadınlar Aşktan Çok Daha Fazlasıdır

Lou Salome'den döenmin ruhunu yansıtan bir novella

Feniçka, Lou Andreas-Salome’nin kadınları cinsi ile ön plana çıkarmanın mantıksızlığının anlatıldığı bir kitap. Fenya aynı Lou gibi sert ve idealleri olan bir kadın ve cinsiyetinden fazlası olarak görülmek istiyor doğal olarak.

Kadınlar eğitim hayatına yeni yeni girmiş olduğu bir dönemi anlatan novella bizi o dönemin Rusya’sına ve Fransa’sına götürüyor. O zamanki üniversitelilerin yaptıkları aktiviteleri az da olsa görmüş oluyoruz.

Bu kitap ilk feminist bakış açılarının işlenmeye başladığı bir dönemde yazılmış ve içinde o özgürlükçü isteği ve inancı görüyoruz.

Max adında daha önce hiç kadın arkadaşı olmamış bir gencin fikirlerinin nasıl evrimleştiği ve kapalı görüşlerini nasıl bıraktığını görüyoruz. Kadınların aşk ve fedakarlık yapmaktan fazlası olduğu açık bir şekilde anlaşılıyor.

Kitap 70 sayfa olduğu için bir oturuşta bitirilebilir ama sayfa sayısına bakıp aldanmamak gerek aslında fazlası ile ağır ve düşündürücü bir kitap. Bazı diyalaogları birden çok kez okumam gerekti manasını anlamak için. Ama sonunda size istediğiniz zevki veriyor.

Lou Salome’nin bu ve diğer kitaplarını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bende en yakın zamanda diğer iki kitabını alıp okuyacağım. Bitirdiğimde belik yine burada konuşuruz.

Mina Polat

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı