GenelSiyaset

Cumhurbaşkanı: Suriye’ye Kara Harekatı Olmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD’in de Esed’in de bölgede terör estirdiğini söyledi. Erdoğan, “Niye Esed’e bu kadar güveniyorsunuz? Başarılı bir idareci olsa Suriye bu hale gelmezdi” dedi. Ayrıca Erdoğan, “DAEŞ ( IŞİD) ve PKK bölge için nasıl bir tehdit ise uluslararası camia için de tehdittir. Topyekûn mücadelenin esas alınması şarttır.”

İstanbul’daki Türk-İngiliz Tatlı Dil Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hem PKK hem de IŞİD’e karşı mücadele için uluslararası topluma tepkisini sürdürdü. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in de, Arapça kısaltmasını kullandığı Irak Şam İslam Devleti’nin de (IŞİD) “terör estirdiğini” söyledi.

“Kim ne derse desin bu terör örgütlerine karşı, ki biz terörden çok çektik, 35 yıldır PKK terör örgütüne karşı mücadele sürdürüyoruz. İngiltere de çok çekti. Bizi en iyi anlaması gereken de İngiliz dostlarımızdır. Ben biraz açık sözlüyüm, sözümü esirgemem. Suriye’nin başındaki zat, devlet terörü estiriyor. DEAŞ terör örgütü ama O da devlet terörü estiriyor. ‘Yerine kim gelecek?’ Halk kimi isterse o gelecek. Niye Esed’e bu kadar güveniyorsunuz? Başarılı bir idareci olsa Suriye bu hale gelmezdi. Kendisi bombalayarak Suriye’yi bitirdi. Yeniden inşası da kolay olmayacak. Ama bir mezhep kavgasına maalesef Suriye’yi feda etmişlerdir. Babası Hama, Humus’ta 30 bin insanı öldürmüştür. Bu adam da Hama, Humus’a nazire olsun diye 300 bini aşkın insanı Suriye’de öldürmüştür. Bu insan için, ‘Giderse yerine kim gelir?’ sorusu sorulabilir mi ya? Bir an önce O’ndan kurtulmak ve yerine de halkın samimi oylarıyla seçilmiş, demokratik yollardan birinin gelmesi şart.”

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı