GenelGündemManşet

çocuk felci, kızamık ve çiçek hastalığı aşı ile bitti

COVID-19 Niye Bitmesin

Aşılar, küresel sağlık ve kalkınmadaki en büyük ilerlemeler arasındadır. Aşılar iki yüzyılı aşkın bir süredir çocuk felci, kızamık ve çiçek hastalığı gibi hastalıkların belasını güvenli bir şekilde azaltarak çocukların sağlıklı ve mutlu büyümesine yardımcı oluyor. Her dakika beşten fazla hayat kurtarıyorlar ve COVID-19’un gelişinden önce bile yılda üç milyona kadar ölümü önlüyorlar.

Dünya çapındaki aşı çalışmaları sayesinde çocuklar yürüyebiliyor, oynayabiliyor, dans edebiliyor ve öğrenebiliyor. Aşılanmış çocuklar, toplulukları arasında dalgalanan ekonomik faydalarla okulda daha başarılı olurlar. Günümüzde aşıların, küresel refahı artırmanın en uygun maliyetli yollarından biri olduğu tahmin edilmektedir.

Uzun süredir devam eden bu faydalara rağmen, düşük bağışıklama seviyeleri devam etmektedir. Her yıl yaklaşık 20 milyon çocuk hayat kurtaran aşıları kaçırıyor. En yoksul ve marjinalleştirilmiş çocuklar – genellikle aşıya en çok ihtiyaç duyanlar – aşıya yakalanma olasılığı en düşük olanlar olmaya devam ediyor. Birçoğu çatışmalardan etkilenen ülkelerde , uzak bölgelerde veya çocuk felcinin endemik kaldığı yerlerde yaşıyor .

Düşük bağışıklama oranları, anne ve çocuk sağlığı ve esenliği alanlarındaki ilerlemeyi de tehlikeye atmaktadır .

2019’da Dünya Sağlık Örgütü (WHO), aşı tereddütünün halk sağlığına yönelik en büyük tehditlerden biri olduğunu ilan etti. Aşı tereddütü aşılamanın kendisi kadar eski olsa da, zorluğun doğası sosyal manzarayla birlikte değişmeye devam ediyor. Bugün, aşı tereddütü ve beslediği ‘infodemi’ , dünya çapında yetersiz aşılamanın temel itici güçleridir .

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı