Genel

CHP Aday Adayı Melek : Temel Sorun Anlayış Sorunu

Cumhuriyet Halk Partisi Beylikdüzü Belediye Başkan Aday Adayı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Melek, Türkiye’de Yerel Yönetimlerde temel sorunun bir anlayış sorunu olduğunu vurguladı.

Mustafa Melek birçoğu AKP’li olan yerel yönetimlerin “rant ve kazanç” odaklı anlayışlarının yerine “insan ve yaşam” odaklı bir anlayışı hayata geçireceklerini söyledi.

CHP Beylikdüzü Başkan Aday Adayı Mustafa Melek, yerel seçimlerde seçmenin projeleri ve vaatleri bir yana bırakıp, önce adayların ve partilerin anlayışlarını sorgulamaları gerektiğine dikkat çekti. Mustafa Melek, “Özellikle AKP’li yerel yönetimlerde temel sorun, bir ‘anlayış ve tercih’ sorunudur. Bugün neo-liberal anlayışa sahip yerel yönetimlerin temelini ‘kazanç’ oluşturmaktadır. Yani yerel yönetimlerde ‘önce rant’ diyen bir anlayış hakimdir. Rantı ve Kazancı temel alan bir anlayışla çağdaş bir kent yaratamazsınız ve halkın sorunlarını çözemezsiniz,” diyerek, yerel yönetim konusuna farklı bir bakış açısı getirdi. Mustafa Melek, bu ‘önce kazanç’ odaklı anlayışın ‘halk için şehircilik’ anlayışına ne kadar karşıt bir anlayış olduğunun en çarpıcı biçimde Gezi Parkı’nda görüldüğünü vurguladı.

Mustafa Melek, “Rant odaklı neo-liberal anlayışa sahip belediyeler, ne insanı, ne doğayı, ne kültürü önemser. Odaklandıkları tek yer kazanç ve ranttır. Bu amaçla her şeyi sömürmekten çekinmezler. Rant ve kazanç için insanı, değerleri, inançları sömürmekten de kaçınmazlar. Özgürlük de onlar için bir laftan ibarettir, bir takiyyedir. Çıkarlarına dokulularsa her türlü özgürlüğü ayakaltına alırlar,” diyerek, bunun alternatifinin CHP’nin yerel yönetim anlayışı olduğunu ifade etti.

Melek, “rant odaklı bu anlayış aynı zamanda doğayla bağını koparan, doğaya saygısını yitiren bir anlayıştır. Biz aynı zamanda insanın doğayla koparılan bağını tekrar oluşturacağız. Her şey sevmekle başlar. Bir ağacı, bir çiçeği sevme yetiniz yoksa, insanı da sevemezsiniz, hayatla bir bağ kuramazsınız. Biz insanların bu bağları yeniden kurcağı ortamları yaratacağız” diyerek çevreci anlayışını dile getirdi.

Mustafa Melek projeler için temel ekonomik kriterlerde de “sosyal” boyutu ön planda tutacaklarını vurguladı. “Bir kamusal projede, fayda/maliyet analiziyle beraber, sosyal fayda/sosyal maliyet analizi de göz önüne alınmalıdır. Biz sosyal maliyeti yüksek hiçbir proje ve uygulama yapmayacağız. Bizim projelerimiz ve hizmetlerimizdeki en önemli kriterimiz sosyal fayda olacaktır” dedi.

Mustafa Melek, “artık yerel yönetimlerde insanı temel alan; insani yüceltecek ‘kent kültürüne’; insanı refaha ulaştıracak ‘çağdaş değerlere’ odaklanmış bir anlayışın, sosyal demokrat bir bakışın hâkim olması gerekir. Yerel yönetimler ekonomi açısından da önemli kaynaklara sahip, kaynak yaratan ve harcama yapan kurumlardır. Dolayısıyla yerel yönetimlerin ekonomi politikalarında da bir ‘dar çevrenin’ kazancını değil, halkın ekonomisini ve refahını, çağdaş bur kentin gereksinimlerini düşünen sosyal demokrat anlayışa gereksinim vardır. Yani artık ‘rant için değil halk için’ hizmet üretecek bir anlayış gerekmektedir. Ben ve ekibim halktan, özgürlükten ve emekten yana olan bu anlayışa sahibiz. Bu anlayışa sahip yegâne parti de CHP’dir,” sözleriyle anlayış farkını vurguladı ve Beylikdüzü’nde insan odaklı bu sosyal demokrat anlayışı hayata geçirerek örnek bir belediye oluşturacaklarını belirtti.

Mustafa Melek, sözlerini “önümüzdeki seçimlerde CHP’nin adaylarının seçildiği belediyelerde bu değişimi göreceğiz. Ranta dayalı belediye anlayışı yıkılacak, yerine halk için, halka dayalı belediyecilik anlayışı hâkim olacak. Halk gerçek ve kendi yararı için çalışan belediyelerle tanışacak” diyerek tamamladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı