Genel

Buz Pateni Kaymanın Çocuk Gelişimine Etkisi

Çocuklarımız 5 yaşından itibaren vücutlarındaki kas hareketleri daha rahat kontrol atına alıp istedikleri yöndeki haeretleri yapabilme kabiliyetleri artar. Bu kabiliyetin kullanımı için çocuklarımızın motor kabiliyetlerini geliştirici oyunlar ve sporlara yönlendirilmeleri gerekir. Evde oturan el bebek gül bebek büyütülen bebeklerde ileri yaşlarda motor kabiliyetlerinin kullanımı yazı yazma problemleri ve daha ileri derece de sorunlar yaşanmaktadır.

Bundan dolayı 5 yaşından itibaren çocuklarımız daha çok oyun oynamaya ve spor yapmaya teşfik edilmelidir. Bu spor dalları arasında bale, entürman çalmak gibi buz pateni yapmakta yer almaktadır. Buz pateni yapmanın çocuğumuzn denge gelişiminde etkisi olduğu gibi karar ve hızlı düşünme ile sorunlar karşısında hızlı karar verebilme yeteneklerinin de artmasını sağlar.

Buz pateni yapan çocuklarda denge ve vücüt gelişiminde çok olumlu etki görüldüğü gibi ayrıca beyinsel faaliyetlerinde hızlandığı ve karar verme ve hızlı düşünme kabiliyetlerinin arttığı saptanmıştır. Çocuklarımızın gelişiminde buz patenin etkisi düşündüğümüzden daha fazla olduğundan çocuklarımız buz pateni yapmaya teşfik etmeliyiz. Çocuğumuz buz patenini bir spor veya eğlence olarak görürken biz buz patenine çocuğumuz daha olumlu bir yönde gelişmesine katkı sağlayacak bir araç olarak görmeliyiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı