Beylikdüzü

BİZİMKENT İlKOKULUNA yıkım emri var mı?

Bizimkent İlkokuluna ani yıkım kararı. Öğrencilere dolaplarınızı boşaltın mesajı gönderildi. Beylikdüzü İlçe Milli Eğitim Müdürü Yafes Bakırcı “Vali Perşembe günü akşamüzeri beni aradı, okulu boşaltın emrini verdi” dedi. Veliler ve öğrenciler perişan.
Beylikdüzü Cumhuriyet mahallesinde bulunan Bizimkent ilköğretim okuluna depreme dayanıksız diye aniden binayı boşaltın emri geldi.
Pazartesi günü okulların açılması beklenirken, dün akşam (16-2-2023) saatlerinde velilere giden mesajla bugün okula çağrıldı. Okul müdürü tarafından verilen bilgiye göre; pazartesi bu okulda eğitim verilmeyecek. İlkokul öğrencileri yakında bulunan Haldun Taner okulunda eğitime başlayacak. Anaokulu öğrencileri ise Kavaklı anaokulunda ve İnci anaokulunda eğitime devam edecek.
Bizimkent ilkokulu velileri duruma isyan ederken, Haldun Taner okul müdürü de Bizimkent öğrencilerini istemiyor.
Ben Nusret Yılmazer olarak Beylikdüzü ilçe M.Eğitim müdürü Yafes Bakırcı ile konuştum. Yafes Bakırcı ; “Geçen yaz okula test yaptıklarını, alınan Karot numunelerinden binaya güçlendirme yapılması gerektiği ortaya çıktı. Durumu valiliğe bildirdik. Valilik okula güçlendirme yapacak diye bekliyorduk. Ama vali bey beni dün aradı ve okula güçlendirme yapmayacaklarını, okulu boşaltmamı istedi. Öğrencileri de yakındaki okullarda eğitime başlat dedi. Ben de bunu yapıyorum. Ne yapabilirim ki” dedi.
Hemen Bizimkent okulunun bitişiğinde eğitim imarlı boş arsa var oranın neden okul yapılmadığını ilçe milli eğitim müdürüne sordum. O da “galiba o arsanın imar durumu değişmiş. Değişmemişse Nusret bey sen öğren bana dön” dedi.
Ben Beylikdüzü belediye başkanı M.Murat Çalık ile görüştüm. “Yok Nusret bey, o arsanın imar durumu halen eğitim alanı. Ama arsa şahıs malı. Milli eğitimin kamulaştırması lazım. Kamulaştırılırsa yapımına biz de katkı sunarız” dedi.


Bu bilgiyi ilçe milli eğitim müdürüne verdim.
Öğrenci velileri isyan ediyor. Aniden alınan bu karar herkesi perişan etti. Bir taraftan Bizimkent ilkokulu öğrenci ve velileri, diğer taraftan Haldun Taner ortaokulu ve Kavaklı anaokulu müdürleri ve velileri isyan ediyor.
Bugün Beylikdüzü’ne gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü Belediye Başkanı M.Murat çelık ve CHP ilçe Başkanı Mülayim Demirtaş ile kameralar karşısına geçerek Bizimkent İlokulu ile ilgili sorulara cevap verdi. İmamoğlu; “Ben Beylikdüzü Belediye başkanı iken Bizimkent okulunda güçlendirme faaliyeti için tamiratlar oldu. Bizden destek istediler. Biz de ciddi destekte bulunduk. Nasıl oldu da birden bire bu okula yıkım kararı çıktı anlamadım. Gerçekten o bina sakatsa bunu biz de kimse de savunamaz. Amaç bu binayı yıkıp Eylül’e, yeni eğitim dönemine yetiştirmek ise biz bunu alkışlarız. Haldun Taner okulu da bu sıkıntıya katlanacak elbet.
İmamoğlu Bizimkentlilere şöyle bir çalışma önerdi; “ M. Murat çalış Pazartesi ve Salıya kadar bir çalışma yapsın. Nedir, ne değildir bir öğrensin. Bize sağlıklı bilgiler getirsin. İlçe Başkanımız Mülayim bey de konuyu takip etsin, siz velilerden bazılarınızın telefonlarını alsın. İletişimde olalım. Ona göre karar verelim” dedi.
Bizimkentli veliler pazartesi valiliğe gitmek istediklerini söylediler.
Karar değişir mi? Nasıl bir yol izlenecek pazartesi en geç Salı belli olur.

Nusret yılmazer

 

İlgili Makaleler

Kapalı