BeylikdüzüManşet

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ’NDEN SOKAK HAYVANLARI İÇİN GÜNDE 4 TON MAMA

Vatandaşlar covid-19’un yayılmasını kontrol altına almak için tam kapanma süreci ile evde kalmaya devam ederken, Beylikdüzü Belediyesi sokak hayvanlarını unutmadı. Hayvanların beslenmesini özenle devam ettiren Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri yoğun mesaisine aralıksız devam ediyor. Belediye ekiplerince hem bakımevinde bulunan hem de hayvan popülasyonunun yoğun olduğu 50’nin üstünde noktada toplu halde yaşayan can dostlara günde ortalama 4 ton pişmiş yemek ve kuru mama düzenli olarak dağıtılıyor.

Beylikdüzü Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, sokak kısıtlamalarının ardından gelen tam kapanma ile zor günler yaşayan sokak hayvanları için harekete geçti. Müdürlük, pandemi süreci boyunca düzenli olarak özellikle hayvansal ürün işleyen firmalardan alınan günlük taze artık yemekleri burada pişirerek mama halinde besleme noktalarına bırakıyor. Hayvan popülasyonunun yoğun olduğu 50’nin üzerinde noktaya mama bıraktıklarını ifade eden Beylikdüzü Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ertuğrul Tunçel, “Bizim için tam kapanma olsa da olmasa da belirlediğimiz bölgelerde düzenli bir şekilde, beslemelerimizi yapmaktayız. Mamaları hazırlarken öncelikle tedarik ettiğimiz artık gıda malzemelerini soğuk hava depolarında depoluyoruz. Daha sonra depoladığımız malzemeleri, bayat ekmek, et ve tavuk sularıyla birlikte karıştırarak pişiriyoruz. Bu şekilde her gün toplam 4 tona yakın taze yemek yapıyoruz. Özelikle bu kapanma döneminde bunu biraz daha artırdık. Bunun yaklaşık 2.5 tonunu bakımevine, diğer kısmını da özellikle hayvanların toplu olarak yaşadığı bölgelere dağıtıyoruz.” dedi.

Tunçel: Sıfır atık projesi kapsamında çöpe gidecek malzemeleri en iyi şekilde değerlendiriyoruz.

Gıda artıklarını değerlendirerek hem çevre kirliliğini engellediklerini hem de sokak hayvanları için mama elde ettiklerini belirten Tunçel, “Bu besleme ile hem taze hammadde temin etmiş oluyoruz hem de sıfır atık projesi kapsamında çöpe gidecek malzemeleri değerlendirip bunları taze yemek olarak hayvanlara besin kaynağı olarak sunuyoruz. Yemekler yetersiz kaldığı zaman kuru mama depomuzda mevcut bulunan kuru mama takviyesiyle ile de tamamlıyoruz. İhtiyaç dahilinde bunu haftanın dört günü düzenli olarak yapıyoruz.” dedi. Beylikdüzü Belediyesi’nin mevcutta yürüttüğü çalışmaların koronavirüs sürecinde herhangi bir aksamaya uğramadığını ve tüm ekibiyle birlikte yoğun mesai harcadıklarını da vurgulayan Tunçel, “Burası sağlık hizmeti veren bir müdürlük. Herkes kapansa da biz burada sağlık hizmeti vermeye devam edeceğiz. Sabah saat 10.00’dan akşam saat 22.00’a kadar sağlık ve bakım hizmetlerini vermeye devam ediyoruz. İhtiyaç olduğunda ekstra besleme hizmetlerini aynı şekilde devam ettiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı