BeylikdüzüGenel

AVUSTRALYA’DA NELER OLUYOR?

Günlerdir gündemden düşmeyen büyük Avustralya yangını herkesi çok üzdü telef olan hayvan ve bitkiler Avustralya’yı geri dönüşü olmayan bir yola mı sürüklüyor?

Hikaye Öne Çıkanlar

  • Yangın hala tehlikesini koruyor. Şu ana kadar yanan bölge, Türkiye’nin yüzde onuna tekabül ediyor.

Günlerdir gündemden düşmeyen büyük Avustralya yangını herkesi çok üzdü telef olan hayvan ve bitkiler Avustralya’yı geri dönüşü olmayan bir yola mı sürüklüyor?

Otların yanması ile ortaya çıkan közlerin yayılması nedeniyle başlayan Avustralya yangını, dört aydır söndürülemedi. Yangın hala tehlikesini koruyor. Şu ana kadar yanan bölge, Türkiye’nin yüzde onuna tekabül ediyor.

Avustralya, yangınlardan dolayı endemik olan doğası, hayvan ve bitki çeşitlerinin çoğunu geri dönüşü olmayacak bir şekilde kaybetti.

Sıcak ve rüzgarlı hava yangının büyümesini, yıllardır kurak bir iklime sahip olması da yangınların çok çabuk yayılmasını sağlıyor.

Bu durumda Avustralya’nın yerlisi olan Aborjinlerin yangın denetimi yöntemi de yangının nedenini anlamamıza yardımcı olabilir.

Aborjinler Avrupalılar gelmeden önce ormanlarda düşük enerjili yangınlar çıkartır bu şekilde yangında çıkabilecek enerjiyi azaltır ve daha az zarar verici olmalarına yol açarak bitki örtüsünün de yangınlara alışmasını sağlardı. Günümüzde de etkileri görülebileceği üzere enerjisi boşaltılmayan ormanlar çok daha büyük, şiddetli ve yıkıcı sonuçlar doğurabiliyor.

Bu yüzden bazen eski gelenekleri korumak ve doğayı değiştirmek yerine anlamak daha iyi sonuçlara yol açabilir.

Mina Polat

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı