Bize TakılanlarGenel

Arabalardaki Filtreleri Niye Değiştirmeli ?

Hava Filtresi Ne İşe Yarar ? 
Hava Filtresi motorun yanma için ihtiyaç duyduğu havanın içerisindeki İstenmeyen partikülleri süzer ve ateşleme bölgesine tamamıyla tozsuz havanın temiz bir şekilde girmesini sağlar.

Başlıca görevleri;      
Motora gerekli olan havayı temizler
Motor elemanlarını korur
Yakıt/hava karışımını dengeler
Bakım/tamir masraflarında tasarruf sağlar
Not: Hava filtresinin kirlenmesi/tıkanması motorun performansını azaltıp yakıt tüketimini arttırır.

Yağ Filtresi Ne İşe Yarar ? 
Yağ filtresi, kirlenmiş yağları ve motor çalıştığı sürece aşınmadan dolayı oluşan parçacıkları, motor ve trans misyondan uzak tutmak için kullanılır. Karbon zerrecikleri, toz ve pislikler, motorun çalışması anında yağa karışabilirler. Bu yabancı maddelerin bir kısmı kartere çöker, yağ süzgeci ve tapa mıknatısı tarafından tutulur. Daha küçük zerreler ise yağlama sistemine karışmadan filtre tarafından süzülerek sisteme zarar vermeleri önlenir.

Motor yağlama sisteminin en önemli parçalarından biri olan yağ filtresi, Değişim Oto Servis – Beykent Sanayi Sitesi Beylikdüzü’nde 0 534 066 49 60 teklif alabilirsiniz.
 
Polen Filtresi Ne İşe Yarar ?
Polen filtresi aracın içine giren havanın süzülerek temiz olarak aracın içine girmesini sağlar. Bu da dışarıdaki kötü kokuların, toz parçalarının ve polenlerin içeri girmesini önlemiş olur. Yeni versiyon çoğu araçlarda bulunan polen filtreleri özel bir kağıttan üretiliyor ve otomobilin havalandırma girişinde bulunuyor. Her bakımda değiştirilmesi tavsiye edilen polen filtresi klima  ve kalorifer sistemlerinin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Aşağıdaki durumlar oluyorsa daha önceden de filtreyi değiştirtebilirsiniz. Sonuçta bu sizin Saglıgınız için. Kimse kötü kokan bir arabaya istemez Polen filtrenizin ne kadar olduğunu öğrenmek için Değişim Oto Servis – Beykent Sanayi Sitesi Beylikdüzü’nde 0 534 066 49 60 teklif alabilirsiniz.
Klima çalışırken üfleme az ise polen filtresi tıkalı olabilir (veya klima gazı bitmiş olabilir)

 

Yakıt Filtresi Ne İşe Yarar?
Yakıt filtreleri tüm sabit ve hareketli içten yanmalı sıkıştırmalı motorlarda yakıtın filtrelenmesi için kullanılır ve hayati önem taşır. Yakıt filtrelerinin görevi yakıtın tanktan yüksek  hassaslıktaki enjeksiyon ve karbüratör sistemlerine toz, pas, organik malzeme ve su gibi sisteme zararlı zerrecikleri gitmesini engellemektir. Her iki bakımda bir değiştirilen filtrelerdir. Ancak özellikle yeni araçlarda yakıt filtreleri uzun süreli olarak yakıt deposunun içine konumlandırılmaya başlamıştır. Bu filtreler tıkanmadıkça değiştirilmesine gerek olmayan filtrelerdir ve bu tarz araç sahipleri için ek bir masraf çıkartmamaktadır. Yakıt filtresi fiyatları 15 TL ile 350 TL arasında değişmektedir. Değişim fiyatını öğrenmek için
Değişim Oto Servis – Beykent Sanayi Sitesi Beylikdüzü’nde 0 534 066 49 60 teklif alabilirsiniz.

Yakıt sisteminde herhangi bir tıkanıklığa ve hasara sebebiyet verilmemesi için yakıtın çok iyi filtrelenmesi gerekir. Kötü filtreleme, motor performansının düşmesi, yakıt tüketiminin artması, motoru çalıştırmada aksaklıklar ve motor ömrünün azalması gibi sorunlara sebep olur. Yakıt filtreleri, yakıt sistemlerinde ve motorlarda çok tehlikeli olan katı parçacıklardan yakıtın temizlenmesini sağlarlar.

İlgili Makaleler

Kapalı