GenelGündem

Amerika Karıştı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Lousiana ve Minnesota eyaletlerinde ardı ardına siyahi vatandaşların polis kurşunuyla can vermesi halkı sokağa döktü. İki gündür süren protestolar Dallas, Şikago, Newyork ve diğer birçok kente de sıçradı.

Dallas’ta gösterilere şiddet karıştı. Protestocular arasından ateş açılması sonucu en az üç polis öldü. Çıkan olaylarda 10’dan fazla kişi yaralandı.

Louisina’nın Baton Rouge kentinde geçtiğimiz Salı günü 37 yaşındaki Alton Sterling adlı siyahi Amerikalı, polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

Bir gün sonrasında ise Minnesota eyaletine bağlı St. Paul’de polis, bir başka siyah Philando Castile’i ateş ederek öldürdü.

ABD Başkanı Barack Obama, NATO zirvesi için gittiği Polonya’da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu: “Bu sadece siyahlar meselesi değil. Sadece Latin Amerikalılar meselesi değil. Bu hepimizin önemsemesi gereken bir Amerikan sorunu. İnsaflı herkes kaygılanmalı. Ceza adaleti sistemimiz genelinde sorunlar var. Bazıları bilinçli ve de bilinçsiz önyargılar var ki bunların kökü kazınmalı.”

İlgili Makaleler

Kapalı