Gündem

ABD’de siyahi öğrenciyi feci şekilde döven şerif yardımcısına soruşturma açıldı

 

DÜNYADAN  HABERLER – ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinin  Richland County  nin şerif yardımcısı Ben Fields’ın, Spring Valley Lisesi’nde siyahi bir kız öğrenciyi sandalyeden atarak ve sürükleyerek feci şekilde tartakladığı görüntüler görenleri şaşrtı.

Pazartesi günü sosyal medyada  da yayılmaya başlayan görüntüler üzerine, Richland County şerifliği de Ben Fields hakkında soruşturma başlattı.
Lise öğrencisi derste telefonunu çıkarınca öğretmeninden ‘telefonunu kendisine vermesi’ konusunda uyarı aldı. Bu uyarıya olumlu cevap  vermeyen öğrencinin dersten çıkmasını isteyen öğretmen, bu çağrısına da karşılık alamadı. Bunun üzerine öğretmenin, şerifliği aradığı ve yardım istediği belirtildi.

Olay üzerine sınıfa gelen Richland County şerif yardımcısı Ben Fields, öğrenciden sınıftan dışarı çıkmasını istedi. Sınftan çıkmayı reddeden küçük çocuk, yanlış bir şey yapmadığını dile getirdi. Öğrencinin kendisine itiraz etmesine sinirlenen Ben Fields, “O zaman seni kendi ellerimle dışarıya çıkarıcam” diyerek öğrenciyi zorla dışarı attı.

Olay sonrası sınıfta 3 öğrenci tarafından çekilen görüntüler, sosyal medyada paylaşılınca büyük yankı uyandırdı. FBI, olayın ardından soruşturma başlattı. Şerif yardımcısı Ben Fields’ın görevi, soruşturma süresince ücretsiz olarak görevden uzaklaştırıldı,

Fields hakkında daha önce defalarca kez suçlama yapıldığı kaydedildi.
Videoda diğer öğrencilerin de, korkudan bir şey yapamadıkları kameralara görüntlere yansıdı..

Küçük kızın annesi Doris Kenny, videoyu izlediğinde çok sinirlendiğini ve şok olduğunu aktardı. Kenny, kızını suçlu bulmadığını, aksine bu durum karşısında konuşabilecek kadar cesur olduğunu dile getirdi.

Yaşanan olay bazı çevreler tarafından, ABD polisinin siyahlara uyguladığı şiddetin bir uzantısı olarak değerlendirildi.

İlgili Makaleler

Kapalı