GenelGündemŞikayet Var

Suçlu Kim ?

GSM ŞİRKETLERİ MÜDAHELE ETMİYOR

Vatandaş merakla cep telefonu operatörünün müşteri hizmetlerini arıyor. Kendisine abonelikle ilgili bir mesajın geldiğini söyleyerek bilgi istiyor. Müşteri Temsilcisi **** isimli bir içerik servisine abonelik yapıldığını ve her ay 56 TL’nin faturaya yansıtılacağını söylüyor. Vatandaş duruma itiraz ediyor ve işlemin bilgisi ve onayı dışında gerçekleştiğini ve bunun bir dolandırıcılık olduğunu dile getiriyor. Müşteri Hizmetleri görevlisi ise bu içerik servisinin kendilerine ait olmadığını ve vatandaşın onayı dışında abonelik işlemi gerçekleştiren firma tarafından iptal edilebileceğini söylüyor.

OTOMATİK YAZILIMLA DOLANDIRIYORLAR

**** isimli içerik servis sağlayıcı firma, sosyal medya üzerinden yönlendirdikleri bir bağlantıyla otomatik bir yazılım üzerinden vatandaşın bilgisi dışında abonelik işleminin başlatılmasını sağlıyor. Wifi ile internete bağlanıldığı durumda, “Bu sayfa yalnızca 3G bağlantı kullanılarak görüntülenebilir. Lütfen 1 dakikalığına Wifi bağlantınızı kapatın” mesajı gönderiliyor. 3G bağlantısıyla internete girildiği durumda ise “Videoyu görüntülemek için tıklayın” yazan bir butona tıklattırılarak haberiniz olmadan ücretli bir servise otomatik aboneliğiniz gerçekleştiriliyor.

GSM ŞİRKETİ **** ABONELİĞİNİ İPTAL ETMİYOR

Cep telefonu üzerinden internete bağlanıldığı için dolandırıcı içerik servisi firmasının yönlendirdiği video linkine tıklandığında, GSM operatörü size herhangi bir onay teyidinde bulunmadan paralı bir servise aboneliğinizi gerçekleştiriyor. Vatandaşın faturasına aylık 56 TL ücret yansımasını sağlayan **** isimli içerik servisi firmasının şirket bilgileri sorulduğunda, bu bilgileri verme yetkilerinin olmadığı söyleniyor. Bilginiz dışında gerçekleşen bu dolandırıcılık işleminin iptal edilmesini talep ettiğinizde ise “Bu aboneliği biz iptal edemeyiz. İlgili içerik servisini arayarak ancak oradan iptal ettirebilirsiniz.” cevabı veriliyor.

GSM şirketi tarafından verilmiyor. sır gibi saklanıyor. Müşteri Hizmetleri numarası arandığında, şirket bilgilerini paylaşma yetkilerinin olmadığını söyleyerek “Dilerseniz aboneliğinizi iptal edebiliriz” cevabı veriliyor.

“KESİLEN PARAYI BANKA HESABINIZA HAVALE EDEBİLİRİZ”

**** isimli içerik servis sağlayıcı firmanın —————– numaralı Müşteri Hizmetleri aranarak telefona çıkan görevliye, yaptıkları işin bir dolandırıcılık ve hsahtekarlık faaliyeti olduğu, herhangi bir ücretli servise abone olunacağına dair hiçbir uyarıda bulunmadan otomatik olarak abonelik gerçekleştirerek yasa dışı dolandırıcılık yaptıkları söylendiğinde ise “Sanırım teknik bir hata olmuştur. Normalde ücretli abonelik başlatılacağı yönünde uyarıda bulunuyoruz” cevabı veriliyor. Gazeteci olduğumuzu söylediğimizde ise “IBAN numaranızı verirseniz fatura yansıtılan ücreti hesap numaranıza 10 gün içinde havale yapabiliriz”deniliyor.

“BÖYLE YÜZLERCE FİRMA VAR”

GSM Operatörü Müşteri Hizmetleri görevlisi, kendilerinin aracılık ettiği bu şekilde yüzlerce mobil servis şirketi bulunduğunu ve bunun yasal olduğunu söylüyor. Görevli, cep telefonu kullanıcısının talep etmesi durumunda, kişisel bilgilerinin İnternet ve SMS içerik servis sağlayıcılarıyla paylaşımının kapatılabileceğini söyleyerek, aslında vatandaşların kişisel verilerinin daha öncesinde bu firmalarla paylaşıldığını da itiraf etmiş oluyor.

BİNLERCE ŞİKAYET YAĞIYOR

İçerik servisi adı altında dolandırıcılık yapan firmalar tarafından mağdur edilen binlerce vatandaştan adeta şikayet yağıyor. Hiçbir servise üyelik için onay vermediklerini ve bilgileri dışında dolandırıldıklarını dile getiren vatandaşlar, GSM şirketlerinin de bu dolandırıcılık şikayetlerini görmezden geldiklerini anlatıyorlar.

BTK BU DOLANDIRICILARA KARŞI NE YAPIYOR

GSM şirketleri üzerinden dolandırıcılık faaliyeti yürüten bu tür firmalara karşı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nın etkili bir biçimde mücadele etmesi gerekiyor. Yasal mevzuattaki boşluklardan yararlanarak faaliyet yürüten dolandırıcılık firmaları, yasal kılıf adı altında vatandaşların bilgi ve iradesi dışında GSM şirketleri aracılığıyla dolandırıcılık faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

 

Benim kesintimi bu şirketlerden biri iade etti TURKCEL Bu peşin iade firmanın iaede  talebine rağmen ilk Faturama yansıtı ve iade talebime rağmen bu faturayı ödemem gerektiği ne kadar hizmet veya mal almama rağmen ama bu tutarı  gelecek fatura tutarlarından düşecekleri  belirti. Bende bu faturadan düşmeleri gerektiğini belirtim hep birlikte sonucu bekliyoruz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Turkcell
    Turkcell benim paramı ve binlerce kişinin parsını kullanması
    Tahsin B. | 30 Mart 2016 13:10
    Turkcell in Çözüm ortaklarını ( haksız parayı biz almıyoruz sadece onlar adına tahsilat yapıyoruz dediği kuruluşlardan biri(Bu paralardan pay veya komison almadıklarını idda etikleri,) bana iade etiklerine dair mesaj atmalarına rağmen Turkcell in ısrarla bunu faturama yansıtmaları bu faturada tahsil ederiz ve sonraki fatura da size iade ederiz demelerinin yerine bu konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.gerçek anlamda söylemeleri iade edeckleri parayı tahsil etmmelerin rica ederim.

Kapalı